EU čekají velmi nepříjemná jednání. Musí stanovit limity pro Euro 7

Přidat na Seznam.cz

Tolik diskutované limity pro Euro 7 jsou velmi nepříjemnou záležitostí, kterou Evropský parlament předbíhá. Emisní norma, jejíž přesná definice měla být známa již dávno a výrobci automobilů podle ní měli vyvíjet nové specifikace pro automobily a jejich pohonné jednotky, se v blízké budoucnosti vrátí do EU. Neúspěch způsobily přehnané ambice technicky nevzdělaných politiků, jak píše server Euractiv.

O emisní normě Euro 7 již bylo napsáno mnoho a všechny teoretické úvahy končí stejně – neznáme její limity a EU s jejím zavedením otálela až trapně dlouho. Jak uvádí EU, v nadcházejícím období se to změní, protože zákonodárci se konečně chystají předložit několik nových významných legislativních návrhů. Jedním z nich by mělo být přesné znění emisní normy Euro 7.

Také o alternativě k elektromobilům

V nadcházejících měsících bude EU čelit několika důležitým výzvám, které budou mít zásadní dopad na evropskou dopravu. Kromě odloženého zveřejnění limitů Euro 7 se prý jedná o zmírnění emisních norem CO2 pro nákladní dopravu a zejména o dohodě o tom, jaké elektronické palivo bude oficiální alternativou k elektromobilům. Evropská komise má totiž do roku 2026 vypracovat zprávu o udržitelnosti alternativ k elektromobilům.

Alternativou by mohlo být tzv. e-palivo nebo syntetické palivo vyráběné ze zachyceného oxidu uhličitého nebo oxidu uhelnatého či vodíku získaného z ekologických zdrojů elektřiny. Problém je v tom, že Parlament na rozdíl od členských států dal jasně najevo, že v osobní silniční dopravě nevidí žádnou roli elektronických paliv. Tvrdí, že by měly být vyhrazeny pouze pro obtížně elektrifikovatelné druhy dopravy, jako je letecká a námořní doprava.

Zdroj: euractiv.sk