Embargo na ruskou ropu vstoupilo na Slovensku v platnost. Velká změna, která může zvýšit ceny na pumpách

Přidat na Seznam.cz

Od dnešního dne se embargo na ruskou ropu vztahuje i na rafinerii Slovnaftu. Slovenská rafinerie sice bude nadále schopna zpracovávat ruskou ropu, ale produkty z ní může vyvážet pouze do České republiky a zemí EU. Očekává se, že to bude mít dopad na ceny pohonných hmot u pump. Klíčové bude, zda embargo povede k obávanému nedostatku pohonných hmot v regionu.

Zatímco dříve se embargo vztahovalo pouze na ropu přepravovanou po moři, ode dneška se pravidla zpřísnila a vztahují se i na společnost Slovnaft, která bude nucena zpracovávat neruskou ropu. To se testovalo již v loňském roce. Novou trasu, po které k nám bude Slovnaft ropu dovážet, budou zprostředkovávat ropné tankery. Přepraví ji do Chorvatska a odtud bude přepravena ropovodem Adria na Slovensko. To však s sebou nese vyšší náklady než původní dovoz výhradně ruské ropy.

Nejnovější zpřísnění embarga na ruskou ropu bude pro evropské rafinerie zatěžkávací zkouškou a prověří jejich připravenost na odklon od ruské ropy. „V letošním roce očekáváme, že nahradíme asi 30 % původně ruské ropy alternativní ropou,“ řekl mluvčí Slovnaftu Anton Molnár.

Cílem EU po vypuknutí války na Ukrajině je omezit finanční příjmy Ruska z vývozu ropy. Rusko přitom v posledních měsících stále měsíčně vyváží do zemí EU nezanedbatelné množství ropných produktů.

Ceny pohonných hmot zatím nerostou

Co se týče cen pohonných hmot, bezprostřední dopad ruského embarga se na čerpacích stanicích zatím neprojevuje, nafta a benzin se prodávají za zhruba stejnou cenu. Cena benzinu se tak v krátké době dostala na stejnou úroveň jako cena nafty.

Analytici očekávají růst cen pohonných hmot. „Očekáváme, že embargo bude mít prorůstový vliv na ceny pohonných hmot v Evropě. Motorová nafta se do EU dovážela především z Ruska nebo se vyráběla převážně z ruské ropy,“ vysvětlila Jana Glasová, analytička 365.bank.

Zdroj: redakce, Teraz, Aktuality