Elon Musk vykoupil regály Apple Store. Toto ho nakonec zastavilo

Přidat na Seznam.cz

Ani Elon Musk není neomylný. Rozhodl se vykoupit AirTagy, produkty společnosti Apple, které pomáhají lokalizovat předměty. Narazil ale na nečekaná omezení, která ukazují, že některé limity technologií nelze obejít ani s nekonečnými finančními prostředky a možnostmi, které Musk má.

Elon Musk je světoznámý podnikatel, inženýr, zakladatel kosmické společnosti SpaceX a majitel společnosti Twitter, který stál u vzniku automobilky Tesla, které je v současnosti generálním ředitelem (CEO). Je známý pro své technologické inovace a často kontroverzní chování, vzbuzující u některých obdiv, u jiných údiv. A právě tento muž se rozhodl v Apple Store vykoupit všechny zásoby produktu AirTag. Narazil však na překvapivou překážku, která ho značně překvapila a zkomplikovala jeho plány. 

Co je AirTag?

Ruka držící AirTag na pozadí ležících klíčů.
AirTagy mohou pomoci lokalizovat hledaný předmět Zdroj Shutterstock

Také stále něco ztrácíte? Nejste jediní. Právě pro lidi, jako vy, byl vynalezen AirTag – chytrá věcička, díky které můžete lokalizovat nejrůznější předměty. Stačí ho jen připevnit ke klíčům, dát si ho do kabelky nebo jinam a spojit ho s aplikací „Find My (Najdi můj)“ ve vašem iPhonu. AirTag můžete použít na cokoliv. Deštník, kolo nebo klíček od domu či auta tak budete mít stále pod dozorem. Navíc, lze tuto věcičku sdílet až s pěti lidmi, takže mohou tyto věci, společně s vámi, sledovat i vaši přátelé a rodina. 

Díky AirTagu vidíte nejen polohu hledané věci (dokáže vám ukázat přesnou vzdálenost a směr, kterým se máte vydat), ale můžete ji najít i pomocí zvuku. Pokud v aplikaci zadáte příkaz k hledání, stačí následovat zvuk, který AirTag vydává a hledání je u konce

AirTag má ale i další výhody. V případě, že si nějakou věc, s kterou je AirTag spojen, necháte někde daleko, například v obchodě, restauraci, nebo na jiném místě, díky zařízením iPhone, iPad nebo Mac, která vlastní jiní lidé, můžete přes Bluetooth hledanou věc vyhledat. Bez obav ze ztráty soukromí. Celý proces je totiž anonymní a šifrovaný.

Co měl Musk v úmyslu a proč to nevyšlo?

Místnost s počítači a servery.
Elon Musk chtěl využít AirTagů od společnosti Apple ale narazil na omezení Zdroj Shutterstock

A právě těchto skvělých vlastností chtěl využít Elon Musk. Nedávno se totiž rozhodl přesunout servery jisté sociální sítě, přičemž je nechtěl spustit z dohledu. Chtěl předejít jejich ztrátě a poškození, proto vykoupil zásoby AirTagů od společnosti Apple, které však nakonec nemohl použít tak, jak potřeboval. Každý Apple účet má totiž konkrétní limit na připojení AirTagů, který nesmí přesáhnout 16 zařízení. A právě tato věc, původně jednoduchý a inovativní plán, zhatila. 

Aby Musk mohl sledovat všechny své servery, musel by překročit tento limit, což společnost Apple neumožňuje. Navíc, AirTagy nemají samostatnou GPS. K jejich fungování musí mít v blízkosti jiné Apple zařízení, aby mohla být dohledatelná jejich poloha. 

Všechna omezení společnosti Apple donutila Muska plán přehodnotit a vymyslet jinou strategii, jak mít nad svými servery dohled.

Není to poprvé, co má Musk k Applu výhrady

Nejednou se Elon Musk vyjádřil negativně vůči společnosti Apple, což postupně vyústilo ve veřejnou rivalitu, která se týká několika hlavních oblastí. 

  • Ochrana soukromí a bezpečnost: Musk se obává integrace technologie ChatGPT do zařízení Applu, která by mohla způsobit ztrátu kontroly nad bezpečností dat a ohrozit tak soukromí uživatelů
  • Poplatky v App Store: Elon Musk kritizuje 30% poplatky, které si společnost Apple účtuje za transakce, které proběhly v rámci aplikací; Musk tento poplatek označil za „skrytou daň“ a kritizují ho i další společnosti, jako je například Spotify nebo Meta

Otázkou zůstává, zda by společnost Apple neměla zvážit vyšší flexibilitu ve vlastnostech svých zařízení, pokud by i jiní lidé chtěli AirTagy využít k podobným účelům, jako technologický gigant, Musk.

Zdroje: purebreak.com, beebom.com, forbes.com