Elon Musk vs. Jeremy Clarkson. Tato válka trvá 13 let

Přidat na Seznam.cz

Elon Musk a Jeremy Clarkson se už léta hádají.

Pokud existuje válka mezi dvěma známými osobnostmi, o které se možná neví dost, pak je to válka mezi Elonem Muskem a Jeremym Clarksonem. Představovat oba „soupeře“ je téměř zbytečné: na jedné straně multimilionář, podnikatel a vizionářský vynálezce, který stojí v čele společností Tesla a SpaceX, na straně druhé moderátor známý z mnoha televizních pořadů s motoristickou tematikou.

A právě v pořadu Top Gear to všechno začalo. Konkrétně v epizodě z roku 2008, kdy Clarkson „hodnotil“ výkon elektromobilu Tesla, klenotu, na němž stojí velká část Muskova jmění. Je však škoda, že britský moderátor při této příležitosti shledal výkon vozu spíše zklamáním.

Clarkson ve své recenzi vozu Tesla Roadster uvedl, že vůz je schopen ujet na jedno nabití pouze 55 km. Kromě toho epizoda ukázala incident, při kterém musel být vůz uprostřed testu ručně dotlačen do hangáru.

Muska říkal, že jsou to všechno výmysly a lži. Proto Tesla v roce 2011 zažalovala BBC: „Selhání jsou úmyslně připravená a výroky nepravdivé. Žalobu však prohrál: podle rozsudku by žádný divák Top Gearu nikdy nemohl porovnávat výkony Roadsteru během pořadu s jeho výkony na silnici. Následné odvolání bylo rovněž zamítnuto.

Střet však na dálku pokračoval i v osobní rovině, i když možná v trochu klidnějším tónu. Musk o Clarksonovi řekl: „Jeho pořad je spíše o zábavě než o pravdě a myslím, že si to spousta lidí uvědomuje, ale ne všichni.“ Jeho oponent odpověděl: „Když jsem poprvé přezkoumával Teslu, zažaloval mě a prohrál.“

„Odvolal se a prohrál. Byla to spravedlivá recenze. Možná tvrdá, ale spravedlivá recenze.“ Ať je to jakkoli, vozy Tesla se prodávají ve velkém a zajišťují Elonu Muskovi trvalé místo na vrcholu seznamu nejbohatších miliardářů světa.