Elon Musk oznámil o 100 km delší dojezd díky aktualizaci softwaru u modelu Y

Přidat na Seznam.cz

Tesla může na dálku odblokovat další dojezd Modelu Y. Oznámil to Elon Musk. Má to však malý háček.

Fanoušci Tesly v Německu se právě dočkali nové verze RWD s velkou baterií, když šéf společnosti Elon Musk oznámil nový „lifehack“ elektrického SUV střední třídy. Některé modely budou moci náhle prostřednictvím aktualizace softwaru zvýšit svůj dojezd o 40 až 60 mil. To je přibližně 65 až 100 kilometrů. Jak to bude fungovat?

Především se nabídka týká modelů RWD, které se nedávno přestaly prodávat v USA – Tesla tam totiž představila verzi Long Range. Podle Muska ukončené modely s údajně menší baterií již větší akumulátor měly. Jeho kapacita byla dříve uměle softwarově omezena.

Nabídka samozřejmě není zdarma

Podle Elona Muska mohou modely Tesla s udávaným dojezdem přibližně 420 km) získat za poplatek dodatečný dojezd díky softwarovému navýšení v závislosti na typu bateriových článků. Aktualizace over-the-air však stojí 2 000 amerických dolarů (asi 46 000 Kč). Majitelé „starých“ modelů RWD by tak získali dojezd 515 kilometrů v americkém cyklu EPA.

Dojezd by pak byl srovnatelný s modelem Y RWD Long Range, který je zde také nabízen a který podle WTLP zvládne přibližně 600 km. Ten je v ceníku uveden za minimálně 48 990 eur (1 222 000 Kč), zatímco varianta s údajně menší baterií (455 km) je zde stále k dispozici od 44 990 eur (1 122 000 Kč). Není jisté, zda tyto modely již byly vybaveny akumulátorem s možností aktualizace.

Zdroj: Auto Motor und Sport