Elon Musk: Obytná elektrická dodávka se solární střechou už dává smysl

Přidat na Seznam.cz

O elektrickém karavanu Tesla se mluví už léta, Elon Musk nedávno i potvrdil, že Tesla vyrobí elektrickou dodávku, jakmile to umožní napájení z bateriových článků. Podle Muska dává solární energie větší smysl v dodávce, protože má velkou rovnou plochu. O solárních střechách na elektrických vozidlech se mluví už déle, problém je v tom, že zřídka generují dostatek energie.

Například solární články na střeše nového modelu Prius Prime mohou generovat dostatek energie na to, aby během dne přidali dojezd asi 3,5 km. I to samozřejmě velmi závisí od lokality ve světě a od toho, kde zaparkujete. Musk dosud nebyl nadšený myšlenkou integrovat solární energii do vozidel, ale po posledních zlepšeních parametrů baterií začal měnit svůj názor.

Domnívá se, že s trojnásobnou plochou a velkým rovným povrchem lze získat dostatek solární energie, „abyste dosáhli dojezd asi 30 mil (48 km) za den“. Na obytný karavan by bylo možné umístit na střechu ještě dva velké panely, které by se při zastavení rozložily do stran a poskytovaly by i stín.

CEO Tesly sice stále tvrdí, že nejlepší způsob, jak jezdit na solární energii, když budete mít solární střechu na vašem domě a dobíjet si elektrické vozidlo budete doma, ale zalíbila se mu i myšlenka rozložitelných solárních střech na karavanu. Vozidlo by se tak technicky nespoléhalo na benzinové čerpací stanice, ba dokonce ani na elektrickou síť.