Elektromobily z Ugandy míří do Ruska. Technikou jsou ale spíš k smíchu

Přidat na Seznam.cz

Světoví automobiloví giganti zmrazují výrobu v Rusku nebo ji úplně uzavírají. Proto poté místo známých společností nastupují málo známé značky. Nejdříve byla naděje pro čínské společnosti, pak pro íránské. Nyní však ruský automobilový trh čeká nová „hvězda“ – elektromobily z africké Ugandy, jak informuje server Mezha.

Nedávno se objevily zprávy o možnosti dodávek elektromobilů Kiira EV na ruský trh. O co se jedná? Jde o kompaktní dvoumístný hatchback s pohonem předních kol a motorem o výkonu 26 koní.

Malá třímetrová karoserie je vyrobena ze sklolaminátu, takže se nedivte mezerám mezi panely. Uvnitř se našlo místo nejen pro dvě sedadla, ale také pro kufr. A místo se našlo i pro baterii s kapacitou asi 8,3 kWh, která dokáže na jedno plné nabití zajistit dojezd asi 80 km. Maximální rychlost přitom dosahuje 100 km/h. Pokud jde o samotnou bezpečnost vozu, asi není třeba to nějak rozebírat…

Kiira Motors, státní společnost založená v roce 2007, vyvíjí v Ugandě elektromobily. Navíc model Kiira EV, představený v roce 2011, je považován za vůbec první africký elektromobil. Dokonce nedávno Uganda uzavřela dohodu se společností KAMAZ o výstavbě závodu na výrobu ruských nákladních automobilů pro následný vývoz do dalších afrických zemí.

Společnost Avtostat oznámila 11. října letošního roku, že ruský trh s novými elektromobily vzrostl za září o 30 %. V prvním podzimním měsíci si obyvatelé Ruska koupili 209 nových elektromobilů. Tento index je o 29,8 % vyšší než v roce 2021. V žebříčku značek v segmentu elektromobilů se v září na prvním místě umístil Volkswagen s prodanými 69 kusy. Druhé místo obsadila Tesla (44 kusů) a třetí místo Audi (20 kusů).

Zdroj: Mezha, iz.ru