Elektrokoloběžky už nejsou v módě. Přichází elektrický motocykl se střechou

Přidat na Seznam.cz

Ačkoli je mikromobilita v podobě sdílených e-koloběžek a elektrokol označována za všelék, který nás ochrání před zácpami na ulicích způsobenými auty, jedna otázka zůstává nezodpovězena: co se stane, když bude pršet?

Michiganský startup Nimbus chce tento problém vyřešit jednoduše. A to zakrytím střechou. Nedávno představila prototyp Nimbus One, malý tříkolový elektromobil, který kombinuje výhody a náklady motocyklu s bezpečností a pohodlím automobilu, jak píše web Tech Crunch.

S šířkou pouhých 84 cm a délkou necelých 230 cm je vozidlo třikrát až pětkrát menší než kompaktní automobil. V rušných městských ulicích se s ním lépe parkuje a manévruje. Za sedadlem řidiče je místo pro dalšího spolujezdce nebo úložný prostor na nákupy. Vozidlo se naklání jako motocykl nebo skútr díky patentované technologii naklápění společnosti Nimbus. Řidič nepotřebuje řidičský průkaz na motocykl, Nimbus One může používat každý, kdo má řidičský průkaz. Přilba také není nutná.

Jelikož je Nimbus určen pro jízdu ve městě, nikoliv na dálnici, jeho maximální rychlost je 80 km/h. Jeho 9kWh baterie má podle společnosti dojezd 150 km a dobu nabíjení 1,2 hodiny na nabíječce 2. úrovně nebo 5,4 hodiny při nabíjení doma. Baterie lze vyjmout, vyměnit a nabít doma. Minimalistický interiér modelu Nimbus One zahrnuje displej, reproduktory s připojením Bluetooth, elektrické ovládání oken, rychlonabíječku, topení a volitelnou klimatizaci.

Vozidlo má také systém varování před čelní srážkou a podle společnosti může získat další funkce pomocí bezdrátových aktualizací. Předobjednávky na Nimbus One již byly zahájeny, přičemž společnost vybírá zálohu ve výši 100 USD (cca 2 200 Kč) na objednávku. Vozidlo bude stát zhruba 9 980 dolarů (cca 219 000 Kč), ale startup ho plánuje nabízet také jako součást předplacené služby za 200 dolarů měsíčně (cca 4 400 Kč). Očekává se, že dodávky budou zahájeny ve třetím čtvrtletí roku 2023.

Zdroj: techcrunch.com