Elektrická dodávka Ford překonala rychlost 300 km/h a rekord okruhu

Přidat na Seznam.cz

Elektrická dodávka, známá jako Ford SuperVan, dosáhla rychlosti přes 300 km/h a překonala neoficiální rekord okruhu na Mount Panorama v Bathurstu. Překonaný rekord byl stanoven jen osm dní před tím Mercedesem-AMG poháněným benzinovým motorem V8.

Pro srovnání, čas SuperVanu (1:56.28) byl mnohem rychlejší než nejlepší čas pro pole position v závodě V8 Supercars během posledního závodního víkendu (2:06.55). SuperVan se tak stal také nejrychlejším vozidlem se zakrytými koly (nikoli formule), které se kdy proháněly po legendárním australském Bathurstu.

Za volantem elektrického Fordu seděl dvakrát vítěz Le Mans, Romain Dumas, který zajel kolo za 1:56.28, čímž překonal rekord Julese Gounona v Mercedes-AMG GT s časem 1:56.6064. Není se čemu divit, divokou dodávku totiž pohání čtyři elektromotory o celkovém výkonu asi 2000 koní.

Vývoj elektrických závodních aut ovlivní i běžné vozy

Tento neobvyklý výkon je součástí plánu na vývoj elektrických pohonů do výkonnostních aplikací, včetně patentovaného režimu pro elektrické driftování z roku 2023. Na vyladění elektrického pohonu SuperVanu pracoval desetičlenný tým, včetně řidiče Dumase, během dvou po sobě jdoucích víkendů.

Mark Rushbrook, ředitel Ford Performance, uvedl, že získané zkušenosti a překonání výzev, zejména při použití elektrického pohonu, přinesou dlouhodobé výhody také pro divizi silničních vozidel Ford. To zahrnuje nejen technologii elektrifikovaného pohonu, ale také celkovou konstrukci vozidla a faktory, jako je aerodynamika, které ovlivňují silniční vozy.

Od závodů do vrchu po F1

SuperVan 4.2 byl vyvinut pro soutěž Pikes Peak International Hill Climb v roce 2023, kde s ním Dumas dosáhl druhého místa. Vůz bude vystaven na festivalu Adelaide Motorsport a poté se objeví na Grand Prix Formule 1 v Albert Parku.

Ford také plánuje spolupracovat s Red Bull Racing ve Formuli 1 a to od roku 2026 na vývoji pohonných jednotek, včetně technologie hybridní elektrifikace. Navzdory zaměření na výzkum a vývoj Ford nedávno snížil produkci a ceny svých elektrických vozidel, v reakci na nižší poptávku.

Zdroj: Ford