Ekologický Mercedes Sustaineer vyčistí vzduch v ulicích

Přidat na Seznam.cz

Sustaineer je nejnovější elektrická dodávka německého výrobce. Je vybaven zajímavou funkcí čištění vzduchu, uvádí americký web výrobce mbusa.com.

Společnosti zabývající se přepravou zboží stále častěji přecházejí na dodávky na elektrický pohon. Taková vozidla jim poskytují mnoho výhod, protože jsou nejen mnohem levnější na tankování. Mohou také zdarma vjíždět do center velkých metropolí a bez omezení se pohybovat v zelených zónách, kde je zakázán vjezd vozidel se spalovacími motory. Jsou proto ideálním prostředkem pro rozvoz zboží do obchodů a kaváren, které se nacházejí v těchto oblastech.

Mercedes Sustaineer: dodávka budoucnosti
Výrobci elektrických dodávkových vozidel využívají rostoucího trendu těchto vozidel a nabízejí stále novější modely. Konkurence v této oblasti je stále tvrdší, takže společnosti musí zákazníkům nabídnout více než jen dojezd a užitečné zatížení. Mercedes proto představil svou nejnovější dodávku Sustaineer, která se vyznačuje ekologickým designem.

Vozidlo má totiž vpředu a pod podvozkem filtry jemných částic, které čistí vzduch kolem dodávky bez ohledu na rychlost. Pomáhají odstraňovat znečištění z brzd, pneumatik a výfukových plynů jiných vozidel. Byly použity také litinové kotoučové brzdy s keramickým povlakem, které snižují prašnost ve vzduchu a opotřebení brzd.

Solární panely instalované na střeše se špičkovým výkonem 850 wattů prodlužují dojezd vozidla, takže jej není třeba tak často dobíjet. Kromě toho je lze použít k napájení dalších zařízení, když vozidlo stojí, například nářadí nebo notebooků.

K dispozici jsou i další ekologické technologie, například energeticky úsporný systém vytápění. V běžných vozidlech není vytápění příliš hospodárné, protože musí ohřívat vzduch v celém vozidle. Zde je umístěn blíže k tělu, např. v bezpečnostních pásech a volantu, což způsobuje menší ztráty energie.

Kromě toho byla použita speciální izolace vozidla, aby se zabránilo tepelným ztrátám. Karoserie je naopak vyrobena z recyklovaných materiálů. Přepážka kabiny je vyrobena z přírodní slámy, zatímco podvozek obsahuje recyklovaný polypropylen a použité pneumatiky. Mercedes také snižuje hlučnost díky tichému elektrickému pohonu, pneumatikám s nízkým valivým odporem a tlumeným automatickým dveřím.

Ekologický pohon a technologie
Výrobce se rovněž postaral o bezpečnost řidiče a přepravovaného zboží. Přední kamera monitoruje silnici a hlásí obecním úřadům výmoly a další nebezpečí. Digitální zrcátka poskytují jasnější zorné pole než konkurenční dodávky. K dispozici je také „biologicky aktivní“ světlo, které upozorňuje řidiče tím, že naplní kabinu světlem podobným dennímu, a zachovává tak přirozený denní rytmus.

Mercedes v současné době neplánuje sériovou výrobu modelu Sustaineer. Společnost nás však ujišťuje, že technologie vyvinuté pro tento projekt budou brzy začleněny do sériových vozidel.

Zdroj: mbusa.com