Důležitá změna pro řidiče. Kontroverzní daň zdraží tankování, Brusel ji schválil

Přidat na Seznam.cz

Jen co klesly ceny tankování, čeká řidiče další zatěžkávací zkouška v podobě tzv. uhlíkové daně. Již nyní víme, že nová daň zdraží tankování, ale naštěstí se stane skutečností nejdříve v roce 2027. Pokud jste již uhodli, že za tímto nápadem stojí i bruselští úředníci, hádáte správně. Kritici mezitím tvrdí, že nová forma zdanění emisí by mohla vést k sociálním nepokojům.

EU chce urychlit snižování emisí ve všech členských státech, a proto rozšíří obchodování s emisními povolenkami šířeji na domácnosti, včetně položek, jako je vytápění a silniční doprava. Brusel si stanovil cíl snížit čisté emise do roku 2030 o 55 % ve srovnání s výchozím rokem 1990, jak upozorňuje server Euractiv. Do tohoto data zbývá jen málo času, a proto chtějí euroúředníci od roku 2027 přitvrdit.

Již nyní je jasné, že takzvaná uhlíková daň zdraží tankování. To vše bude záviset na tom, jak se bude vyvíjet energetická krize, a pokud bude dlouhodobě pokračovat, připouští EU možnost zavedení nové daně až od roku 2028.

Uhlíková daň je politicky citlivá záležitost, a přestože se jí zatím podařilo získat podporu evropských zákonodárců, bez kompromisů se neobejde. Na jedné straně chce Brusel více zpoplatnit čerpání pohonných hmot do automobilů, ale zároveň zřizuje sociální klimatický fond, který má podat pomocnou ruku sociálně slabším domácnostem.

I zde lze očekávat, že EU tyto peníze využije na podporu přechodu na elektromobilitu. „Sociální klimatický fond pomůže zranitelným domácnostem přejít na udržitelnou energii, například prostřednictvím poukázek na zateplení nebo přechodem na ekologičtější způsoby dopravy,“ cituje server Euractiv europoslankyni Esther de Langeovou (Evropská lidová strana).

Běžní motoristé nemohou na výjimky příliš spoléhat. Těch má být málo, například v případě dieselových vlaků.

Zdroj: redakce, euractiv.sk