Dopravní značka se symbolem tanku. Není třeba panikařit, zjistili jsme její skutečný význam

Přidat na Seznam.cz

Tuto značku téměř jistě neznáte. Dopravní značka se symbolem tanku může vyvolávat smíšené pocity, zejména v současné napjaté situaci, kdy na Ukrajině stále zuří nelítostná válka. Narazit na ni můžete v Polsku a značky se stejným významem mají na svých silnicích také Němci. Zjišťovali jsme, co přesně znamenají a zda jsou důležité z pohledu běžného motoristy.

Na silnicích našich sousedů v Polsku si můžete všimnout specifických kulatých dopravních značek ve žluté barvě s tankem. Pokud vás zajímá, co to přesně je a co pro vás taková značka znamená, vězte, že ji můžete prakticky ignorovat. Platí totiž pouze pro vojenská vozidla a je důležitá v době vojenských cvičení a pohybu armádních konvojů vozidel. Jelikož se často odehrávají v noci, mnohdy si jich ani nevšimnete.

V Polsku se s touto značkou můžete setkat v několika variantách, například se symbolem tanku, tedy pásového bojového vozidla, nebo jiných vojenských strojů s kolovým podvozkem.

Vzhledem k tomu, že vojenská vozidla jsou obvykle výrazně těžší než běžný osobní automobil, značka obsahuje číslo, které vyjadřuje, jaké je maximální zatížení značené komunikace, tj. například 60 tun.

Používají je i jiné země

Například v Německu se můžete setkat s podobnými vojenskými značkami, které jsou rovněž kulaté a mají žlutou nebo oranžovou barvu s černým nápisem. Na rozdíl od Polska zde však obvykle chybí symbol tanku, a proto značka s vysokou pravděpodobností nepřitahuje tolik pozornosti.

Stejný účel však mají i německé značky. Ty určují přípustnou hmotnostní třídu pro vojenská vozidla, často před vjezdem na mosty, ale pro běžné motoristy nemá taková značka žádnou vypovídací hodnotu, jak píše server Echo24.

Zdroj: echo24.de, redakce