Dodržováním tohoto jednoduchého pravidla prodloužíte bezproblémový provoz své klimatizace v autě a ochráníte své zdraví

Přidat na Seznam.cz

Klimatizační systém během provozu kondenzuje vodní páru na kapalinu. Někdy se stává, že po skončení jízdy kape voda pod vozidlo. Je tento jev důvodem k obavám?

Není to zásadní důvod k obavám, ale naznačuje to, že rozdíl teplot mezi součástmi systému a okolní teplotou je poměrně velký, píše web Motofakty.

Klimatizace. K čemu slouží výparník?

Úkolem výparníku je ochlazovat vzduch, který je pak přiváděn do interiéru vozu. Složitá konstrukce přístroje a vlhkost vznikající při jeho provozu jej činí obzvláště náchylným k usazování nečistot. Čištění výparníku je proto nesmírně důležité – jeho zanedbání má za následek nepříjemný zápach, který se při zapnutí klimatizace line z větracích otvorů. A co hůř, se zatuchlým zápachem vdechujeme různé druhy bakterií a plísní, které jsou nebezpečné pro naše zdraví.

Klimatizace. Pamatujte si toto pravidlo

Když vypnete motor, výparník je studený, ale chladivo klimatizace již v systému necirkuluje a ventilátor nezachycuje chlad. Co to znamená? V důsledku toho se výparník rychle navlhčí.

Výparník se vysuší pomocí ventilátoru, pokud klimatizaci vypnete asi 5 minut před koncem jízdy. Tím by se mělo omezit hromadění vlhkosti a případný růst plísní.

Klimatizace. Předejdete tak problémům

Co ještě stojí za zapamatování? Nesměrujte silný proud chladného vzduchu přímo na obličej, protože by mohl způsobit nachlazení. Mnohem lepší je směřovat ji na přední a boční okna a na nohy. Kromě toho je třeba systém používat s mírou – nastavení extrémně nízké teploty, když je venku 30 stupňů, není dobrý nápad, zejména pokud hodláte často nastupovat a vystupovat z vozu. Optimální teplota, která nás ochrání před teplotním šokem, je 19 až 23 stupňů Celsia a neměla by se lišit od teploty vně vozu o více než 10 stupňů.

Teplota v autě ponechaném na slunci může přesáhnout i 60 stupňů Celsia. Abyste urychlili ochlazení interiéru a ulevili klimatizaci, je vhodné před cestou otevřít všechna okna ve voze a trochu vyvětrat interiér. Pokud se vydáte na cestu po městské ulici nebo venkovské silnici, můžete nechat okna otevřená a jet několik set metrů nízkou rychlostí, aby vítr dovnitř vháněl více čerstvého vzduchu.

Zdroj: motofakty.pl