Dodávky elektřiny nestačí pro nová auta. Spousta zemí není na to připraveno

Přidat na Seznam.cz

Boom elektromobility vyvolává také důležité otázky. Dodávky elektřiny nejsou z hlediska distribuční kapacity dostatečné, aby pokryly potřebu masivního nárůstu počtu moderních elektromobilů.To znamená, že se musí vyrobit více elektřiny, než se spotřebuje. Problémem je však distribuce ke spotřebitelům a připravenost sítě.

K přechodu na elektromobilitu zatím nedošlo a takový krok přinese změnu nejen pro spotřebitele, ale bude vyžadovat i investice ze strany společností zajišťujících distribuci elektřiny. Jinak to síť nebude schopna zvládnout a zátěž bude příliš velká. Již nyní platí, že kapacita elektrických sítí omezuje výstavbu nových dobíjecích míst pro elektromobily jak v Česku, tak na Slovensku.

„Distribuční soustava není na větší nárůst elektromobility připravena. Potřebovali bychom ji posílit s ohledem na plánovaný rozvoj dobíjecích stanic,“ řekl zástupce společnosti Stredoslovenská distribučná Miroslav Gejdoš.

Gejdoš varuje, že pokud se k penězům z plánu obnovy nedostanou, nebudou moci připojit mnoho kapacitních nabíječek elektřiny. To může v konečném důsledku snížit zájem spotřebitelů o elektromobilitu, který je například Slovensku i tak nižší než v mnoha jiných zemích EU. Důvodem je i slabá podpora elektromobilů ze strany státu ve všech ohledech. A to i u nás.

Nárůst o 40 %! Postupně…

Poptávka po elektřině roste, ministerstvo hospodářství očekává, že pokud budou do roku 2030 elektromobily tvořit byť jen 5 % osobních automobilů, spotřeba elektřiny se zvýší o 2 %.

Pokud dosáhneme stavu, kdy u nás budou jezdit pouze elektromobily, vzroste poptávka po dodávkách elektřiny o 40 %! To je 12 terawatthodin ročně, tedy výroba téměř tří jaderných bloků za jeden rok, jak píše server Trend. Právě 40% nárůst by se pravděpodobně postupně stal realitou.

Zdroj: redakce, trend.sk