Dobrá zpráva z Japonska. Toyota připravuje elektromobil s dojezdem 1 500 km a 10minutovým nabíjením

Přidat na Seznam.cz

Toyota představila plány na novou technologii baterií pro elektromobily, která by mohla nabídnout dojezd až 900 km, a mnozí o ní hovoří jako o potenciálním převratném řešení. Na nedávném brífinku společnost oznámila velké novinky týkající se nové technologie polovodičových baterií pro elektromobily, píše web TCD.

Společnost uvedla, že zjednodušila výrobu materiálu používaného k výrobě polovodičových baterií a plánuje do roku 2025 uvést na trh model, který prodlouží dojezd o 20 %. Výkonnější verze je zatím ve fázi výzkumu a vývoje, ale podle Toyoty má potenciál dosáhnout o 50 % delšího dojezdu, a to téměř 1 500 km.

Toyota se již nedávno dostala na titulní stránky novin, když oznámila, že do několika let bude mít na trhu elektromobily s polovodičovými bateriemi. Baterie v pevném skupenství (na rozdíl od lithium-iontových baterií, které používají tekutý elektrolyt) jsou považovány za potenciální průlom v oblasti elektromobilů. Mohou zkrátit dobu nabíjení, zvýšit kapacitu a snížit riziko požáru. Společnost bude v letech 2026 a 2027 nabízet také dva typy baterií nové generace, označované jako „performance “ a „popular“.

Verze performance bude využívat stejnou chemii baterií jako SUV bZ4X, ale nabídne o 20 % větší dojezd. Navíc bude stát o 20 % méně. Popular verze bude mít stejný nárůst dojezdu, ale bude stát o 40 % méně. Ačkoli polovodičové baterie existují již nějakou dobu, byly problémy s rozšířením výroby pro jejich použití v běžných elektromobilech. Na tomto problému pracuje mnoho společností, včetně Porsche. Jeden startup dokonce vyvinul způsob 3D tisku těchto baterií v různých tvarech a velikostech.

Inovace Toyoty v oblasti polovodičových baterií jsou velkou novinkou pro společnost i pro planetu. Nová technologie ušetří spotřebitelům čas a peníze v podobě nižších cen a kratšího času stráveného u nabíjecích stanic. Delší dojezd pomůže odstranit obavy z dojezdu z myslí potenciálních zákazníků, kteří se zajímají o elektromobily, a učiní je vhodnějšími pro cestování napříč zemí, zatímco se buduje nabíjecí infrastruktura.

Zdroj: thecooldown.com