Do Chorvatska dojedou na jedno natankování. Pět nových vozů s opravdu velkým dojezdem

Přidat na Seznam.cz

Dojezd spalovacích automobilů už dávno není prioritou výrobců, kteří v boji o každý kilogram postupně zmenšují palivové nádrže. Stále však najdete modely, které kombinují velkou nádrž s nízkou spotřebou, jak uvádí web Evans Halshaw.

Mercedes E 200d 160 koní – 1346 km

Limuzína Mercedes je spojována především se silnými a výkonnými motory. V nabídce je však i úsporný diesel. Jednotka o objemu 1,6 litru a výkonu 160 koní se podle vyjádření výrobce spokojí s méně než 5 litry nafty na 100 km, což při 66litrové nádrži umožní ujet na jedno natankování až 1346 km.

Dacia Sandero TCe LPG 100 koní – 1382 km

Jistě uznáte, že přítomnost tohoto modelu v seznamu je poměrně překvapivá. Pouze na první pohled, protože po přečtení technických údajů můžete změnit názor. Výhodou modelu Sandero oproti jeho konkurentům bez instalace LPG je přítomnost dvou palivových nádrží – 40litrové nádrže na plyn a 50litrové nádrže na benzin.

S udávanou spotřebou 5,4 litru benzinu ujede vůz 925 km. To ale není všechno, protože dalších 457 km ujede na benzin (spotřeba 7 litrů na 100 km). Samozřejmě se jedná o vysoce teoretické úvahy, což nic nemění na tom, že celkový dojezd modelu Sandero může být impozantní. Další věc je, že ho pravděpodobně využije jen málo lidí, protože to není auto určené na dlouhé cesty.

Škoda Superb 2.0 TDI 150 koní – 1404 km

Superb kralující českým dálnicím není náhoda. Velká Škoda, zejména s naftou, kombinuje nízkou spotřebu paliva s velkou tovární nádrží, která pojme 66 litrů nafty. To při udávané spotřebě 4,7 litru znamená dojezd přes 1400 km.

BMW 518d 150 koní – 1404 km

Se stejným objemem palivové nádrže a deklarovaným spalováním je spojen identický výsledek jako u modelu Superb. Dvoulitr BMW o výkonu 150 koní má na to, aby to dokázal, ale zůstává opravdu úsporným motorem. V ohromující výkon nelze doufat, ale 8,8 sekundy na stovku by mělo většině řidičů stačit.

Audi A6 35 TDI 163 koní – 1431 km

Dvoulitrový vznětový motor Audi se standardně dodává s 63litrovou palivovou nádrží. Zájemci si však mohou dokoupit příplatkovou nádrž o objemu 73 litrů, která při udávané spotřebě 5,1 litru umožňuje ujet více než 1430 km na jedno natankování.

Výběr je poměrně omezený

Jak je vidět, zájemci o vůz s dlouhým dojezdem jsou odsouzeni k jednomu typu karoserie a jednomu segmentu trhu. Nenajdete zde SUV a crossovery, ale sedany střední třídy, které se vyznačují nejen nižší hmotností než srovnatelné vozy SUV, ale také nižším aerodynamickým odporem.

To jsou vlastnosti, které v kombinaci se správně vyladěným pohonným ústrojím vedou k nízké spotřebě paliva. Nižší hmotnost také umožňuje výrobcům volněji nakládat s velikostí nádrže, což se projeví na dojezdu.

Jezdíte na dlouhé vzdálenosti a neradi často tankujete? Těžko by to byla lepší volba než sedan s naftovým motorem. Važme si takových vozů, dokud ještě existují. Vzhledem k vývoji trhu je možné, že za několik let zmizí.

Zdroj: evanshalshaw.com