Dnes jim výroba jednoho traktoru trvá jen 4,2 minuty. Německý závod John Deere má důvod k oslavě

Přidat na Seznam.cz

Výroba traktorů je bezpochyby velmi náročný proces. Dnešní zemědělské stroje si svou složitostí nezadají s nejmodernějšími osobními nebo nákladními automobily a řídicí software přídavných zařízení je často předčí. Sestavení tak složitého stroje proto vyžaduje čas. Přesto výrobní linky závodu John Deere v německém Mannheimu opouští nový traktor každé 4,2 minuty.

O Mannheimu se říká, že je městem vynálezců. Vynalezli zde jízdní kolo, automobil a traktor. A zatímco po výrobě jízdních kol a automobilů zde již není ani stopy, traktory se zde stále vyrábějí. Nejsou to sice už původní traktory Bulldog, ale know-how z jejich výroby přežilo do výroby traktorů John Deere, které zde americký výrobce montuje od roku 1956. Letos má největší výrobní závod společnosti John Deere mimo Severní Ameriku velký důvod k oslavám.

Na Mannheim nyní připadají až dvě třetiny celkové výroby traktorů v Německu. Továrna těží zejména ze své strategické polohy na řece Rýn, kam se dvakrát týdně po Rýnu přepravuje lodí přibližně 250 hotových traktorů. Současná efektivita výroby je taková, že nový traktor opouští výrobní linky každé 4,2 minuty. Na jejich výrobě se podílí celkem 3 300 zaměstnanců, což dává roční výrobní kapacitu 40 000 sériových traktorů. Vedení továrny má však i další důvod k oslavě – v Mannheimu byl vyroben dvoumiliontý traktor John Deere (první milion byl vyroben v roce 1993).

Jedná se o model John Deere 6R 250 o výkonu 300 k (miliontým byl před 30 lety John Deere 6400), který je zároveň vlajkovou lodí výrobního programu německého závodu. Jak však vedení továrny zdůrazňuje, v Mannheimu se nachází také vývojové a testovací centrum pro traktory John Deere střední velikosti.

Zdroj: redakce, John Deere