Dítě v rozpáleném autě. Kdy je dovoleno rozbít okno?

Přidat na Seznam.cz

V horkém počasí může být v kabině automobilu ponechané na slunci více než 60 stupňů Celsia. To je pro dítě ponechané v autě smrtelné nebezpečí.

Auto zaparkované na slunci s teploměrem uvnitř. Výsledek? Po deseti minutách přístroj ukáže maximální hodnotu, kterou může indikovat, tedy 50 stupňů Celsia. Po 90 minutách teploměr exploduje. Pro malé dítě se horké auto stane smrtící pastí během několika minut. Bez ohledu na to, zda je v autě člověk, nebo pes, zavolejte na tísňovou linku 112, jak píše server Motofakty.

Sezení v horkém vozidle ohrožuje život cestujících. To znamená, že vzniká stav nouze, který ospravedlňuje porušení jiné právní hodnoty – tj. zničení nebo porušení majetku.

Měli bychom zkontrolovat, zda řidič není poblíž nebo zda jsou dveře otevřené. Pokud není jiná možnost, můžeme okno rozbít, abychom dítě zachránili, pokud je to nutné.

Jak rozbít okno?

Rozbijte okno, které je co nejdále od dítěte nebo zvířete. Pokud například pes sedí na zadním sedadle, rozbijte boční okno vpředu. Pokud sedí vpředu, rozbijte boční okno vzadu. Rozhodně byste neměli rozbíjet sklo rukou nebo loktem. Vyplatí se poohlédnout se například po větším kameni.

Zdroj: motofakty.pl