Dezinfekce automobilu? Tohle raději nedělejte!

Přidat na Seznam.cz

Dezinfekce automobilů se doporučovala zejména v době pandemie koronavirů. Ukázalo se však, že alkohol obsažený v antibakteriálních tekutinách může poškodit některé prvky našeho vozu, píše server CTV News.

Trpí pak zejména volant a páka převodovky. Odborníci proto doporučují, abyste po použití takového přípravku počkali, až se zcela odpaří.

Co se může stát?

Použití alkoholu přímo na kožené čalounění může vést ke změně barvy. Poškodit se mohou i lakované plastové díly, například řadicí páka.

Je zcela zakázáno používat kapalinu do ostřikovačů (včetně koncentrátů) na bázi metanolu, který je jedem. Ačkoli jeho malý přídavek není nebezpečný, protože je neutralizován etanolem obsaženým v kapalině, koncentrace metylalkoholu nad 3 % může být nebezpečná a způsobit podráždění kůže a očí.

Metanol a kapaliny neznámého chemického složení nejsou nebezpečné pouze pro zdraví. Ano, mohou účinně dezinfikovat předměty, které jste jimi otřeli nebo postříkali, ale mohou je také poškodit. To platí zejména pro lakované kliky dveří (moderní vodou ředitelné autolaky jsou velmi choulostivé), které rychle dehtují. Stejně se poškodí i plastové spínače přístrojové desky, z nichž se může rovněž odloupnout barva.

Škodlivý přípravek při kontaktu s koženým nebo dokonce látkovým čalouněním způsobí vyblednutí a odloupnutí továrního zbarvení. Abyste měli jistotu, že čistič skel nepoškodí majitele a automobil, měli byste si vybrat certifikované přípravky s bezpečnostní značkou „B“.

Recept na dezinfekční kapalinu

O sterilitu svého vozu se můžete postarat sami. Univerzální recept na dezinfekční tekutinu připravila Světová zdravotnická organizace (WHO). K jeho výrobě potřebujete 833 ml 96procentního etylalkoholu (lihu), 110 ml destilované nebo převařené vody, 42 ml 3procentního peroxidu vodíku, 15 ml 98procentního glycerolu (glycerinu) a litrová nádoba. Jako dezinfekční prostředek můžete použít také ocet, který je o něco méně účinný než alkohol: 0,5 litru octa, 400 ml vody, 50 ml peroxidu vodíku.

Zdroj: ctvnews.com