Detailing vozu. Co je třeba vědět a jak neudělat chybu?
Detailing si získává stále více příznivců, protože tato „omlazovací kúra“ může přinést viditelné změny vzhledu našeho vozu.
Detailing je umění, jehož hlavním cílem je vyzdvihnout lesk vozu zvenčí i zevnitř. To vše pomocí speciálních technik čištění karoserie a kabiny. Specialista na detailing je schopen uvést vůz do téměř stejného stavu, v jakém opustil showroom ihned po koupi, jak píše server Guide To Detailing.
Někdy detailingová studia také zlepšují způsob čištění předváděcích vozů, protože předváděcí salony myjí vozy v automatické myčce až před vydáním vozidla. Profesionální studio dokáže obnovit lesk a hloubku laku zašlého vozidla a dokonce odstranit některé škrábance.
K takovému omlazovacímu ošetření potřebujete specializované vybavení a znalosti, stejně jako nástroje a čisticí prostředky. Jedná se o složitý proces, který je rozdělen do několika fází.
První návštěva
Před návštěvou takového salonu si tedy uvědomme, na čem nám záleží nejvíce: chceme, aby se vůz vylepšil zvenčí, nebo také v kabině? Detaling lze provádět na třech úrovních. První z nich je leštění, při kterém se odstraní 70-80 % škrábanců na autě. Toto ošetření trvá 2-4 dny, přičemž poslední den je vyhrazen na závěrečné úpravy a leštění vozu.
Je také možné provést kompletní opravu vozu, při které se odborníci komplexně zabývají interiérem a karoserií. Na této úrovni lze odstranit až 90-95 % škrábanců. Těchto 5 % jsou místa, kde je obtížné nebo dokonce nepřístupné tento typ operace provést. Doba trvání této služby se pohybuje od 4 do 5 dnů. Po kompletní opravě vyjede vůz ze studia jako nový. Existuje také leštění tzv. „jednokrokové“, které spočívá v šetrném čištění vozu, jeho leštění a aplikaci vosku.
Pokud se rozhodnete provést detailní analýzu, bez ohledu na její úroveň, nemusíte se na ni předem připravovat. I když se rozhodneme auto umýt sami, musíme mít na paměti, že to stejně udělají profesionálové v detailingovém studiu, protože budou vědět, čemu věnovat pozornost a které prvky vyžadují dodatečné čištění. Mezi místa, kterým se věnuje zvláštní pozornost, patří mimo jiné: mezery u palivové nádrže, mezery u světlometů nebo všechny typy těsnění, k jejichž čištění se používají kartáče.
Práce začíná
V detailingovém studiu se vůz nejprve umyje, dekontaminuje, z laku se odstraní všechny druhy prachu a mízy například z brzdových destiček nebo stromů. Teprve po všech těchto procedurách je možné zjistit, kde jsou škrábance, a pokud jsou hlubší, je třeba je zmatnit papírem. Vůz je také připraven na aplikaci vosku.
Místo se očistí izopropylalkoholem a poté se nanese vosk. Správná příprava před voskováním prodlouží životnost vosku. V případě sebemenšího znečištění (a koneckonců doma nemůžeme vozidlo dokonale vyčistit na 100 %) vydrží vosk mnohem kratší dobu. V neposlední řadě je třeba zmínit, že některá detailingová studia umožňují používat k čištění vozu produkty, které si zákazníci přinesou.
Detailing může zahrnovat také regeneraci ráfků nanesením speciálního nátěru určeného pro tuto část vozu. Výrazným efektem tohoto postupu bude jejich menší znečištění. Po servisu je důležité, abyste kola neomývali přípravky na bázi kyselin. Typickým tipem pro péči je také tip týkající se teploty kol: na horká kola nepoužívejte žádné speciální přípravky, krémy nebo pasty, protože hrozí riziko vzniku vlhkých skvrn, které lze odstranit pouze leštěním.
Důležitý je také interiér
Detailing může pokrýt pouze interiér. U vozů s koženým čalouněním se interiér nejprve vyčistí a naimpregnuje a opraví se případné vady, například oděrky. Plasty jsou rovněž vyčištěny a chráněny a podlaha a koberce jsou vyluxovány a umyty. Používají se přípravky, které neabsorbují vodu.
K čištění koženého čalounění můžete použít specializované přípravky, které jsou k dostání v supermarketech, ale čisticí účinek nebude tak viditelný jako při použití specializovaných přípravků pro detailní čištění. Existuje jedno pravidlo: kůže je ráda čistá. Pokud aplikujeme pečující přípravky na čalounění, které nebylo důkladně vyčištěno, bude účinek krátkodobý, stejně jako v případě voskování. Stojí za zmínku, že kůži v našem autě lze čistit maximálně třikrát ročně.
Velurové čalounění se čistí vysavačem. Specializované čisticí prostředky dokáží odstranit skvrny od kávy, džusu nebo jídla. Poslední fází je ochrana: nejen čalounění (kůže nebo velur), ale všech prvků interiéru.
Jak se starat o auto po detailním čištění?
Trvanlivost závisí na způsobu používání vozu, ale také na tom, zda a do jakých myček jezdíme, po jakých površích jezdíme a jaké přípravky používáme k čištění a péči o vůz. Zvláštní pozornost je třeba věnovat čisticím přípravkům, protože vůz po detailingovém ošetření, tedy takový, na který byl nanesen nátěr, se chová jinak než vůz, který takovou službu neprodělal.
Vůz po detailingovém mytí má jinou strukturu a měl by se mýt pouze ručně. Pozornost byste měli věnovat také způsobu sušení vozu. Otírání ručníkem je chybou, protože může způsobit jemné škrábance na karoserii, a to přece nechceme, když jsme po návštěvě detailingového salonu. Abyste se vyhnuli poškrábání, měli byste ručník položit na daný prvek a rozprostřít jej rukama zevnitř ven – tím ochráníte vůz před mikropoškozením.
Pokud se rozhodnete umýt auto sami, bez návštěvy myčky, zeptejte se profesionálního detailera, jak byste měli po tomto omlazovacím ošetření auto vyčistit a jak o něj pečovat, čeho se vyvarovat a jaké přípravky používat, aby byl účinek dlouhodobě zachován.
Zdroj: guidetodetailing.com