Dejte si pozor při nákupu ojetého vozu. Tyto triky používají obchodníci

Přidat na Seznam.cz

Po posledním článku o nekalých praktikách českých servisů, nám do redakce přišlo spoustu mailů ohledně zkušeností s českými autobazary. Na co se tedy zaměřit u nákupu ojetého vozu?

Než vám však tyto informace poskytneme, máme otázku. Přemýšleli jste, proč vozy nabízené soukromými majiteli vypadají méně atraktivně než modely nabízené profesionálními prodejci ojetých vozů?

Prodejci totiž ví, že většina lidí „nakupuje očima“. Toho využívají mimo jiné i supermarkety. Nejrychleji si všimnete zboží umístěného u vchodu a na regálech ve výšce očí. Takové „zvláštní místo“ v hypermarketu je speciálně oceněno a výrobce platí více za to, že zde může prezentovat své výrobky.

Pro obchodníka s automobily je to také otázka umístění vozu na viditelném místě, aby vynikly jeho přednosti a zakryly se nedostatky. Zde jsou některé z nejčastějších triků.

Bezchybný lak

Bez ohledu na stáří vozu se lak musí lesknout lépe než na novém modelu v showroomu. To lze provést pomocí lešticího prostředku. Tento přípravek nejenže vyleští karoserii, ale po vetření do místa koroze zanechá pouze jemnou stopu holého kovu, čímž dokonale vyčistí místa koroze a rezavá místa.

Interiér

Pokud jste si našli nejkrásnější model v bazaru, který dle prodejce používán jen příležitostně, což je přece vidět i na laku, zaměřte se na vnitřek auta. Interiér bude navoněn, všechny plastové díly (také na dveřích a potazích sedadel) jsou nastříkány sprejem na kokpit (ne jen nastříkány, ale nastříkány a otřeny do sucha) a těsnění dveří se lesknou černě jako srst černého pantera.

Zde však může i neodborník odhalit některé nedostatky. Obvykle se jedná o:

  • jemně roztřepené těsnění dveří (hlavně na dveřích řidiče u prahu, kde si zavěšujete botu, a na sloupku, což je důsledek trhání dveřmi při různých teplotách)
  • poškrábané plasty
  • špína vedle závěsů dveří

Je to proto, že prodejci často nejsou příliš pedantští a zanechávají špinavé stopy (např. na neviditelných místech u pantů dveří a na dveřních křídlech) a také poškozené a poškrábané plasty budou stále poškozené, pouze vyčištěné.

Naši pozornost by měl upoutat také „zapáchající interiér“. Mírný zápach, obvykle z postřiku kokpitu, je přijatelný, ale intenzivní vůně v interiéru naznačuje snahu skrýt skutečný zápach interiéru. Může se jednat např. o čalounění sedadel nasáklé cigaretovým kouřem, plesnivé čalounění, palivo, rozpouštědlo, mléko apod. rozlité na podlahu interiéru nebo zavazadlového prostoru.

Pneumatiky

Tato položka je skvělým příkladem toho, jak klame nákup očima. Tento příklad péče o pneumatiky se vztahuje jak na zlepšení vlastností prodávaného vozu, tak je běžně používán obchodníky s ojetými pneumatikami. Obchodníci často stříkají pneumatiky různými spreji nebo používají krémy na pneumatiky. Díky tomuto přípravku je stará guma, která má praskliny na okrajích jako nová. Samozřejmě, že fyzický stav pneumatiky ji stále předurčuje k odpadu, ale zákazník kupující na oko je potěšen. Zde je třeba poznamenat, že výrobci pneumatik předpokládají, že guma je plně funkční po dobu pěti let.

Pedály a volant

Tyto části se nejhůře skrývají. Pokud vůz hodně jezdil, je guma na pedálech poškozená a volant bude omacaný. Když má tedy auto najeto 190 tisíc km a má nový volant a novou gumu na pedálech, mělo by to vzbudit pozornost. V tomto případě je nejlepší porovnat, jak tyto prvky vypadají u identických modelů s podobným počtem najetých kilometrů. Srovnávat různé značky nemá smysl, protože se jedná o různě kvalitní materiály, které se různě opotřebovávají.

Motorový prostor

Aby prodejci skryli všechny nedostatky v podobě úniků oleje a zásahů do motorového prostoru, nejprve jej důkladně tlakově umyjí a po zaschnutí použijí dva přípravky na gumové a plastové díly a sprej, který se stříká na spoje plechů. To rozzáří všechny černé prvky a zvýšit intenzitu barev. Motorový prostor pak vypadá čistě a vzbuzuje pocit, že je opravdu jako nový. Čistý motor neznamená udržované auto po technické stránce.

Mechanik vám řekne pravdu

Vše, co je popsáno výše, se vztahuje na prohlídku vozu. Ale co mechanické části? Historky o pilinách v převodovce jsou už ohrané. Samozřejmě je možné, že nějaký automobilový kouzelník, aby oklamal kupujícího, zamaskuje vystřelený airbag, ale musí to být strašný diletant.

Především se po připojení k testovacímu počítači okamžitě objeví problém vadného airbagu, vadného zapalování nebo poškození ABS. Automobilový kouzelník si tedy musí být jistý, že auto nepůjdeme zkontrolovat, protože všechny jeho podvody budou okamžitě odhaleny.

Odmítnutí návštěvy autorizovaného servisu prodejcem se vyskytují pouze u starých a velmi levných vozů. Proto jsou takovým podvodům vystaveny pouze levné vozy. Pokud si však koupíte levný model, je vhodné zajet k mechanikovi. Po absolvování běžné diagnostiky můžeme zjistit stav tlumičů, fungování brzd, zkontrolovat zespodu, zda nejsou viditelné úniky oleje z motoru a převodovky.

Ne každý rozumí autům a pro někoho je nákup auta stresující. Proto si vždy vezměte s sebou odborníka.