De Tomaso představuje první uhlíkově neutrální supersporťák na světě

Přidat na Seznam.cz

Italská značka De Tomaso představila model P900, hyperautomobil s motorem V12 určený pouze pro okruhy, který má suchou hmotnost 900 kg a výkon 900 koní (662 kW).

Automobilka vyrobí celosvětově pouze 18 kusů těchto aut a jejich cena za kus činí neuvěřitelných 70 milionů korun, což jejich řidičům zajistí, že budou vědět, že mají skutečně jedinečný vůz. Každý vůz bude dále upraven podle přání zákazníka.

„Ve společnosti De Tomaso věnujeme obrovskou pozornost zážitku z jízdy, zčásti lze velkou většinu této komplexní matice přičíst zvukům a vibracím, v podstatě pocitu atmosférického motoru, který pracuje na všechny válce,“ uvedl generální ředitel Norman Choi.

De Tomaso je italsko-americká společnost vyrábějící superauta, kterou v roce 1959 založil závodník Alejandro de Tomaso. Proslýchá se, že Elvis Presley kdysi slavně vlastnil jeden z nejslavnějších vozů DeTomaso, model Pantera, ale byl tak frustrován jeho problémy, že ho rozstřílel brokovnicí.

Doufejme, že nový model je mnohem spolehlivěji postavený. Jeho pohonnou jednotkou je atmosféricky plněný dvanáctiválec o objemu 6,2 litru, který je schopen spalovat syntetická paliva a točit až 12 300 otáček za minutu. De Tomaso tvrdí, že půjde o první uhlíkově neutrální motor V12 na světě.

„Tento počin v oblasti syntetických paliv představuje náš závazek usilovat o budoucnost mobility s nulovými emisemi, aniž bychom obětovali klíčový prvek, který je nám všem tak drahý – duši a symfonii motoru,“ dodal Choi.

Pohon vozu je zajišťován přes zadní kola a jeho srdcem je sekvenční převodovka. Vnější karoserie a podvozek jsou vyrobeny výhradně z uhlíkových vláken. De Tomaso nezveřejnil úplné údaje o výkonu vozu a podrobnosti. Místo toho tvrdí, že tyto údaje budou k dispozici pouze vybraným osobám, včetně majitelů.

Uvedení na trh ve druhém čtvrtletí příštího roku

Model P900 je ještě daleko, protože bude uveden na trh ve 2. čtvrtletí příštího roku na různých autosalonech a vývoj jeho pohonné jednotky bude pokračovat až do konce roku 2024.

Zdroj: interestingengineering.com