Další skandál. Hyundai a Kia čelí obvinění z nezákonných manipulací s emisemi

Přidat na Seznam.cz

Německé úřady provedly neohlášenou kontrolu v evropském sídle obou automobilek. Důvodem je podezření frankfurtských státních zástupců, že Hyundai a Kia mají pod kapotou více než 200 000 vozidel obou značek, která jsou vybavena zařízením umožňujícím nelegální manipulaci s emisemi. Zátahy probíhají v závodech v Německu a Lucembursku, píše server Live Mint.

Až 140 policistů v doprovodu úředníků prohledalo celkem osm budov korejského koncernu Hyundai v Německu a Lucembursku. Obě značky totiž čelí vážnému obvinění frankfurtského státního zastupitelství, že ve svých modelech s dieselovými motory používaly nelegální poruchová zařízení v blíže nespecifikovaném systému snižování emisí.

Kromě společností Kia a Hyundai se vyšetřování týká také americké společnosti BorgWarner, jednoho z největších světových dodavatelů automobilových součástek, která vlastní také společnost Delphi Technologies. Právě společnost Delphi je údajně jednou ze dvou firem, které měly korejskému konglomerátu poskytnout dotyčný software. Druhou společností je podle agenturních zpráv Robert Bosch GmbH.

Společnosti Kia i Hyundai společně potvrdily, že neohlášená inspekce v jejich závodech skutečně probíhá, a dodaly, že s úřady spolupracují. Podobné stanovisko zaujaly také společnosti BorgWarner a Bosch, které však odmítly situaci dále komentovat.

Jedná se o automobily se vznětovým motorem, přičemž se očekává, že do roku 2020 bude vyrobeno celkem až 210 000 vozidel. Vozy by mohly být vybaveny systémem, který „masivně omezuje“ nebo zcela deaktivuje technologie určené ke snižování emisí v běžném provozu. Podle žalobců zákazníci samozřejmě nevěděli, že jejich model porušuje pravidla.

Německé úřady jsou na podobné případy obzvláště citlivé zhruba od roku 2015, kdy automobilovým průmyslem otřásla aféra Dieselgate, v jejímž rámci americké úřady vyšetřovaly německý koncern Volkswagen.

Zdroj: livemint.com