Další sedan se vymyká trendu, úspěšná Toyota se po 67 letech stává SUV

Přidat na Seznam.cz

Toyota se rozhodla vdechnout zcela nový život jednomu z nejstarších a nejdůležitějších modelů ve své nabídce. Během své 67leté historie nese Toyota Crown označení VIP limuzíny a vlajkové lodi Toyoty v Japonsku. Značka se však rozhodla, že je čas na revoluci, píše server Car and Driver.

Nová generace modelu Crown bude SUV. Navíc opustí svou domovskou zemi a zřejmě zamíří i na americký a čínský trh. Evropa prozatím nepřichází v úvahu, zde je největším sedanem v nabídce automobilky Toyota Camry. Její počátky sahají do roku 1955, takže je o rok starší než prezident společnosti Akio Toyoda.

Nové hybridní SUV

Dlouholetá tradice nezabránila Toyotě v rozhodnutí provést radikální změny. Ikonický sedan se u příležitosti svých 68. narozenin promění ve výkonné SUV s terénními schopnostmi. Agentura Reuters s odvoláním na interní zdroje Toyoty uvedla, že nové SUV Crown se bude prodávat nejen v Japonsku, ale také v USA a Číně. Vůz se pravděpodobně objeví na trhu v létě 2023, i když je možné, že se tak stane dříve.

Je však těžké si představit, že by velké elektrické SUV nezamířilo přinejmenším do Číny, která klade velký důraz na plnou elektrifikaci. Objevily se také zprávy, že Toyota kromě SUV připravuje i novou generaci vozu Crown s karoserií sedan, který bude vyráběn v malých počtech pro věrné zákazníky na domácím trhu. Obě varianty se budou vyrábět v japonské Toyotě.

První model Toyoty v USA

Toyota Crown byla prvním modelem, který japonská značka nabídla americkým řidičům. Tento model se jmenoval Toyopet Crown a v USA debutoval v roce 1958. Protože však nebyl přizpůsoben zvyklostem amerických řidičů, byl z amerického trhu stažen.

Na úspěch v zámoří si Toyota musela počkat dalších sedm let, kdy japonská značka poučená z předchozích zkušeností uvedla do amerických showroomů vůz speciálně navržený pro tento trh – Coronu. A pozici Toyoty v USA rozhodně posílil model Corolla v roce 1968, dva roky po svém debutu v Japonsku.

zdroj: caranddriver.com