Co to zadní kolo? Tohle bude jedna z nejlepších elektrických motorek

Přidat na Seznam.cz

Finská společnost Verge Motorcycles se chystá zahájit výrobu jednoho z nejunikátnějších elektrických motocyklů, které kdy byly uvedeny na trh. Model TS má jedinečnou vlastnost – zadní kolo bez náboje, píše server TNW.

V zajímavém videu se můžete podívat, jak model TS funguje. Beznábojové uspořádání v TS je jednoduché i složité. Elektromotor je umístěn v zadní pneumatice. Střední část systému je nesena kyvným ramenem a vnější část se otáčí jako na kolejnicích.

Ráfek obsahuje také elektromagnety, které se při pohonu motorem vzájemně odpuzují, čímž způsobují otáčení vnější části ráfku a pohánění kola vpřed. I když je neobvyklé vidět kolo s dírou uprostřed, tato konstrukční volba slouží dvěma účelům: může zlepšit chlazení a snížit pohotovostní hmotnost.

Podle společnosti je navíc model TS díky absenci řetězu, řemene a převodovky mimořádně efektivní – motor dosahuje úctyhodného výkonu 107 k a točivého momentu 1 000 Nm. Pokud jde o další specifikace, TS dosahuje maximální rychlosti 180 km/h a dojezdu 300 km ve městě a 200 km na dálnici.

Takový motocykl samozřejmě nebude levný. Jeho cena je 23 681 dolarů, v přepočtu cca 520 000 Kč, ale vzhledem k tomu, že se jedná o první model svého druhu, není nepřiměřená. Očekává se, že výroba bude zahájena v letošním roce.

Zdroj: thenextweb.com