Co se to děje? Benzín zdražuje rychlým tempem a brzy dožene naftu

Přidat na Seznam.cz

Situace na pumpách nabrala rychlý spád: po týdnech klidného vývoje bez výrazných cenových výkyvů benzín zdražuje. Teplejší zima je příznivá pro nižší ceny nafty, ale motoristé s benzinovými vozy nemají v současné době důvod k radosti. Po mnoho měsíců byla cena nafty znatelně vyšší než cena benzinu, ale v krátké době se na tento rozdíl téměř zapomnělo.

Na jedné z pražských značkových čerpacích stanic se nedávno prodával benzin za 37,60 Kč a za litr, zatímco nafta byla jen o něco málo dražší, a to 38,40 Kč. U nedaleké čerpací stanice, jejíž strategií je udržovat ceny pohonných hmot na co nejnižší úrovni, vidíme podobný scénář: litr benzinu by stál 37,10 Kč, litr nafty 38,20 Kč.

Analytici viní z rostoucí ceny benzinu burzy, ale také postupné zvyšování marží u našich čerpacích stanic. Ty jsou dlouhodobě podprůměrné. Navíc poptávka po naftě pro vytápění slábne díky poklesu cen zemního plynu a naplněným zásobníkům plynu.

Když už jsme u nafty, nahrává jí také trvale nízká cena ruské ropy Urals, která se po vypuknutí války na Ukrajině prodává s výraznou slevou. Evropské rafinerie v současné době intenzivně hledají alternativy, které by ji nahradily. Ropa se navíc obchoduje v amerických dolarech a posilování eura vůči dolaru má pozitivní vliv i na peněženky motoristů.

Benzín brzy dožene naftu

Odborníci očekávají, že ceny pohonných hmot příští týden porostou, jak píše server Aktualne. Podle analytika XTB Jiřího Tylečka očekává další růst cen ropy a vyšší velkoobchodní ceny pohonných hmot v celé Evropě. Je pravda, že benzin by mohl opět zdražovat rychleji a brzy by se mohl dostat na stejnou cenovou úroveň jako nafta.

Očekává se však, že i nafta brzy zdraží. Důvodem je únorové zavedení další fáze embarga na ruskou ropu. Dopad zákazu vývozu ruských ropných produktů do zahraničí, který se dotkne i Slovnaftu doma, je očekáván s velkým napětím. Prozatím bude moci rafinerie počítat alespoň s několika výjimkami, jako je Česká republika a Ukrajina. Odborníci však nevidí situaci zcela černě. Obavy z globální recese by mohly zabránit výraznému zvýšení cen pohonných hmot.

Zdroj: redakce, aktualne.cz, mbenzin.cz