Co patří do povinné výbavy auta?

Přidat na Seznam.cz

Víte, co všechno musíte s sebou vozit, aby vás policisté nenachytala na hruškách a vyhnuli jste se jakékoliv pokutě?

Lékárnička
Obecně platí, že obsah lékárničky je určen k ošetřování drobných ran a odřenin, popálenin a krvácení, ošetření zlomenin a poranění kloubů atd. Autobusy musí mít lékárničky dvě.

Lékárnička kromě zdravotnických prostředků obsahuje kartu první pomoci se základními instrukcemi poskytování první pomoci a telefonními čísly na integrovaný záchranný systém 112, policii, záchranáře a hasiče. Věděli jste, že v Rakousku musí mít lékárničku i motorkáři?

Nejdůležitější je zapamatovat si, že vaše autolékárnička nesmí být po datu spotřeby. Proto, když budete sedat do auta, nejprve vytáhněte lékárničku a pro jistotu se podívejte datum její expirace.
 
Výstražný trojúhelník
Povinností každého řidiče je mít v autě i výstražný trojúhelník. Jeho použitím upozorníte ostatní řidiče na blížící se překážku či nebezpečí. Využijete ho na označení místa nehody, v případě výměny kola nebo jiné nečekané situace.

Řidič je povinen trojúhelník umístit na okraji vozovky tak, aby ho příchozí řidiči včas a zřetelně viděli. Pokud je vozidlo vybaveno zvláštním zařízením, které umožňuje výstražnou funkci směrových svítilen, řidič je povinen jej použít alespoň v době, dokud umístí trojúhelník na vozovce.

Reflexní vesta nebo reflexní oděv
Na cestách platí základní pravidlo: vidět a být viděn. Není to jen výmysl vyplývající ze zákona, jde zejména o bezpečnost vás, účastníků silničního provozu. Je nesmírně důležité nejen během noci vystupovat z auta v reflexní vestě. Nezapomeňte si ji proto umístit pod sedadlo řidiče, případně do odkládacího prostoru v interiéru auta.

Při cestě autem na dovolenou oceníte informaci, že zákony nejsou jednotné a v povinné výbavě vozu jsou napříč evropskými státy rozdíly. Například ve Slovinsku musí mít reflexní vestu všichni, kteří během nečekané události na cestě vystoupí z auta.

Náhradní kolo a pneumatika nebo sada na opravu defektu
Součástí povinné výbavy auta je rezerva, ale u nových aut se častěji setkáte jen s lepící sadou na opravu defektu, která je jakýmsi SOS řešením, dokud se nedostanete do nejbližšího autoservisu a defekt si necháte opravit. Policie tuto lepicí sadu nazývá i bezdemontážní soupravou na opravu defektu. V případě, že má vaše auto rezervu, zkontrolujte si, zda máte i klíč na demontáž, bez kterého by vám bylo náhradní kolo na nic.

Co už není povinné
Dnes brázdí cesty moderní auta celé v „elektrice“ a když se vám na nich něco pokazí nebo začne svítit jakákoliv kontrolka, je nejlepší navštívit servis a nepouštět se do svépomocných oprav. Ty fungovaly kdysi, když součástí výbavy vozidla byly také náhradní pojistky či žárovky a každý zručnější řidič si uměl poradit sám. Na současných autech vědí jejich majitelé maximálně zkontrolovat hladinu oleje a nalít do auta směs do ostřikovačů.

Mezi nepovinnou výbavu tak patří například tažné lano, pro případ, že byste si nezavolali odtahovou službu. Stejně můžete v autě vozit hasicí přístroj či sněhové řetězy. V případě, že se chystáte na delší cestu do zahraničí, servisní sada s náhradními žárovkami a pojistkami přijde jistě vhod.

[seznam-ads id="17779"] [seznam-ads id="17778"] [seznam-ads id="17778"] [seznam-ads id="17898"]