Co když se spletete a natankujete jiné palivo, než které do auta patří? Co dělat?

Přidat na Seznam.cz

Nalití nesprávného paliva do auta může být nákladnou chybou. Ať už jste však do auta s naftovým motorem nalili benzín, nebo naftu do auta s benzínovým motorem, nejdůležitější je motor nenastartovat, píše web What Car.

Nalil jsem benzín do auta s naftovým motorem – co mám dělat?

Jedná se o nejčastější typ chybného tankování, protože benzinová tryska se snadno vejde do plnicího hrdla palivové nádrže naftového vozu, a je to závažnější problém.

Pokud jste do naftového vozu nalili benzín, nejdůležitější je motor nenastartovat. Nastartováním motoru umožníte, aby palivo cirkulovalo kolem něj, a tím způsobí spoušť v celém systému. Palivovou nádrž je třeba vypustit dříve, než s vozem vyjedete.

Benzín bude působit jako rozpouštědlo a poškodí palivové čerpadlo a další části palivového systému. Pokud se to neřeší, může to znamenat nákladnou opravu palivového systému vašeho vozu nebo kompletní výměnu palivového čerpadla, vstřikovačů, filtrů a palivové nádrže.

Natankoval jsem do svého benzinového vozu naftu – co mám dělat?

Jedná se o vzácnější problém, protože většina naftových palivových čerpadel se nevejde do plnicího hrdla benzinového motoru. Pokud však natankujete naftu do palivové nádrže benzinového vozu, nestartujte motor stejně jako v prvním případě, protože tím umožníte cirkulaci paliva a kontaminaci palivového systému.

Nebezpečí při tankování nafty do benzinového vozu je méně závažné než v opačném případě. Nafta je těžší a olejnatější palivo než benzín a není tak snadné ji v motoru benzínového vozu zapálit. Pokud se nafta nechá kolovat v palivovém systému, motor nemusí nastartovat.

Většina oprav opět začíná kompletním propláchnutím palivové nádrže, abyste se zbavili kontaminovaného paliva.

Zdroj: whatcar.com