Co je největším postrachem řidičů? Překvapivě to není krádež ani porucha auta, ukazuje výzkum

Přidat na Seznam.cz

Zatímco pro mnoho lidí je řízení auta potěšením, pro některé je strachem. Rozsáhlý internetový průzkum odhalil další informace o tom, čeho se při řízení nejvíce bojíme. Největší obavy motoristů překvapivě nepředstavují ani krádeže, ani poruchy vozu. Zdá se, že podstatně větší pozornost věnují drobným škrábancům nebo různým způsobům parkování.

Prosinec je pro mnoho řidičů stresujícím obdobím. Nejprve je na silnicích více aut kvůli rostoucí intenzitě vánočních nákupů, pak jsou tu sváteční návštěvy rodiny a blízkých. Pokud nás při jízdě autem něco děsí, je toto roční období „naprosto ideální“ pro to, aby se to projevilo.

Leasingová společnost Vanarama analyzovala 5 milionů vyhledávání na Googlu, aby zjistila, co motoristy nejvíce děsí, když přijde řeč na téma řízení. Do výzkumu bylo zahrnuto 50 nejlidnatějších zemí světa. Ačkoli Slovensko v žebříčku chybí, stále zde najdeme velké okolní země, jako je Německo a Polsko. Výsledky průzkumu jsou zajímavé v mnoha ohledech.

Ve více než polovině zemí (přesněji ve 28) se motoristé více obávají drobných „kosmetických“ poškození svého vozu než vážnějších problémů, jako je krádež nebo porucha vozidla. Celkem až 1,9 milionu lidí hledalo na Googlu tipy a triky týkající se škrábanců na laku nebo „ťukanců“, zatímco pouze 471 tisíc uživatelů potřebovalo pomoc s prevencí krádeží aut.

Parkování vládne

Tipy a návody na podélné i kolmé parkování hledalo neuvěřitelných 2,1 milionu uživatelů. To představuje 41 % z 5,1 milionu analyzovaných vyhledávání. Parkování je důležitým tématem pro řidiče prakticky na všech kontinentech, zejména v zemích, jako je sousední Polsko, Brazílie, Japonsko, Ghana a Kanada. Motoristé v 64 % zemí zapojených do studie se dokonce více než krádeží aut obávají podélného parkování.

Pokud statistiky rozdělíme, zjistíme, že řidiče pravděpodobně více stresuje podélné parkování (1,6 milionu hledání) než kolmé parkování (502 tisíc), upozorňuje výzkum společnosti Vanarama.

Zajímavý je například pohled na čísla čistě pro Spojené státy – Američané se pětkrát více obávají podélného parkování než krádeží vozidel. Kosmetická poškození a škrábance na vozidle jsou druhým největším problémem amerických motoristů.

Pro úplnost je třeba dodat, že výzkum společnosti Vanarama zohlednil výsledky vyhledávání na Googlu, které také do značné míry odrážejí, jak často se v každodenním životě setkáváme s konkrétními situacemi. Samozřejmě mnohem častěji řešíme problémy, jako je parkování nebo drobné oděrky, než krádeže aut (naštěstí). Přesto je tento výzkum zajímavou sondou do života motoristů.

Zdroj: redakce, Vanarama