Co byste nikdy neměli dělat s automatickou převodovkou

Přidat na Seznam.cz

Automatické převodovky sice nejsou žádnou novinkou, ale původně byly vyvinuty pro usnadnění řízení.

V každém případě jsou automatické převodovky poměrně složité a mnoho řidičů se provinilo jejich nesprávným používáním, píše web A&P Autoparts. Jakkoli se zdá, že je snadné je jednoduše řadit a vyřazovat, mnoho špatných návyků může automatickou převodovku zničit! Jakmile je automatická převodovka poškozena, budete muset navštívit prodejnu s náhradními díly pro její opravu. Pokud však chcete udržet svou automatickou převodovku v dobrém stavu, podívejte se na věci, které byste nikdy neměli dělat!

Zapomínání na parkovací brzdu

Kdy jste naposledy zatáhli parkovací brzdu? Pokud si to nepamatujete, pak se možná dopouštíte špatného zacházení se svým vozidlem. Umístěním voliče převodovky do polohy „Park“ se aktivuje mechanismus zvaný „parkovací západka“, což je malý kovový dílek, který blokuje výstupní hřídel převodovky. Pokud nemáte zataženou parkovací brzdu, může se parkovací západka zlomit, pokud do vašeho vozidla narazí jiné vozidlo, které může vaše vozidlo poslat do protisměru a/nebo parkovací západku zlomit.

Pokud není parkovací brzda zatažená, může parkovací západku poškodit i ten nejlehčí náraz! Pokud se parkovací západka zlomí, skončíte s kousky zlomené západky v převodovce a to způsobí vážné škody. S ohledem na tuto skutečnost VŽDY při vystupování z vozidla zatahujte parkovací brzdu.

Řazení před úplným zastavením vozidla

Už se vám někdy stalo, že jste vycouvali z parkovacího místa a pak hodili vůz do záběru ještě před jeho úplným zastavením? Nebo naopak? Pokud ano, musíte s tímto zlozvykem okamžitě přestat. Příliš rychlé řazení v době, kdy je vozidlo ještě v pohybu, může způsobit značné poškození převodovky, protože se v ní nachází točivý spojovací mechanismus, který může předčasně selhat, pokud se opotřebuje prudkým řazením. Před přeřazením na jiný rychlostní stupeň vždy úplně zastavte.

Nikdy nepoužívejte automatickou převodovku ke zpomalení

Pokud jste se učili řídit s manuální převodovkou, možná jste se naučili podřazovat, abyste zpomalili vozidlo při dojíždění k semaforu nebo při sjíždění z kopce. Tento postup je u automatických převodovek nepřípustný, protože nucené podřazování při vysokých otáčkách motoru může vést k nadměrnému opotřebení převodovky, konkrétně třecích desek spojky a převodových pásů. Pokud potřebujete zastavit nebo zpomalit s automatickou převodovkou, vždy sešlápněte brzdu a volič převodovky nechte být.

Zdroj: apautoparts.com