Čínská automobilka XPeng oznamuje expanzi na další evropské trhy

Přidat na Seznam.cz

Nedávné kroky čínské společnosti XPeng vedly mnohé k podezření, které se nyní potvrdilo: společnost se chystá expandovat na další evropské trhy a hodlá polovinu své produkce vyvážet, informuje portál CNBC.

O společnosti XPeng se v poslední době hodně mluví, zejména po oficiálním představení jejího elektrického sedanu P7 v Norsku nebo po představení SUV G9, které bylo navrženo tak, aby bylo okamžitě vhodné pro všechny světové trhy. Tyto kroky více než naznačovaly pravděpodobnou expanzi na další evropské trhy, což dnes potvrdil předseda představenstva společnosti XPeng Brian Gu.

Čínský výrobce hodlá vstoupit na další severoevropské trhy, konkrétně do Švédska, Dánska a Nizozemska. Zajímavé je, že se zatím nikdo nezmínil o Německu, které se zdálo být jedním z hlavních podezřelých. Uvedení na trh ve všech těchto zemích se očekává do roku 2022.

V rozhovoru pro CNBC ředitel Gu rovněž objasnil dlouhodobé plány společnosti XPeng: polovina produkce společnosti XPeng bude určena pro trhy mimo Čínu. Plánovaná expanze je samozřejmě nutná i pro stabilizaci finanční situace společnosti XPeng. Čísla za poslední čtvrtletí byla pozitivní a překonala odhady analytiků, ale kvůli mnoha investicím na podporu růstu zůstává prozatím červené znaménko.

Podle Gua nyní jeho společnost plánuje, že se do dvou let vyrovná se ziskem, což je rozumné, ale neodpovídá to minulým prognózám. Nejprve pandemie Covid-19 a poté krize polovodičů posunuly tento časový horizont o 12 měsíců.

Zdroj: CNBC