Chtěli postavit milion nabíječek pro elektromobily. Plán skončil v koši, lidé chtějí něco jiného

Přidat na Seznam.cz

Němci měli ambiciózní plán: chtěli postavit milion nabíječek pro elektromobily, aby uspokojili rostoucí poptávku motoristů. Tento cíl měl být splněn do roku 2030, tedy za sedm let. Ukazuje se však, že německý plán bude třeba upravit. Důvodem jsou preference řidičů a způsob, jakým elektromobily využívají. Odborníci realisticky hovoří o výrazně nižším počtu nabíječek, které bude země potřebovat.

„Do roku 2030 postavíme milion nabíječek!“ říkají. To je plán, který na papíře zní velmi dobře, kulaté číslo se vždy snadno zapamatuje a milion vypadá opravdu velkolepě. Jak už to tak ale bývá, oficiální očekávání obvykle narážejí na tvrdou realitu, a tak je tomu i v tomto případě.

Němci chtěli mít milion veřejně dostupných nabíječek pro motoristy s elektromobily. Dnes jich mají 85 000, z toho zhruba pětinu tvoří rychlonabíječky. Podle analytika BNEF Ryana Fischera počítají s tím, že místo milionu nabíjecích stanic jich do konce desetiletí bude stačit 450 000, což je jen 45 % původního ambiciózního závazku.

Domácí nabíjení dominuje

V opačném případě by mohlo hrozit, že Němci budou mít nabíječek příliš mnoho a lidé je prostě nebudou využívat. Proto tamní úředníci již údajně neformálně připouštějí, že milion nabíječek nebude postaven, ačkoli oficiálně je plán stále na dobré cestě.

Jak se ukazuje, motoristé z velké části dávají přednost domácímu nabíjení. Má to jistě ekonomické pozadí, což je vidět například i v Česku. Díky dotovaným cenám elektřiny pro domácnosti je v této zemi provoz elektromobilu výrazně levnější, pokud se majitel rozhodne nabíjet jej doma. Nevýhodou je rychlost takového čerpání energie pro automobil.

Zdroj: redakce, Dennik