Cestování po Německu. Za používání některých funkcí aplikací Waze nebo Google Maps vám může hrozit pokuta
Aplikace jako Google Maps, Waze, Sygic a Apple Maps používají denně miliony řidičů. Většinu z nich by ale nenapadlo, že by za jejich používání během jízdy mohli dostat pokutu. Jsou to neocenitelní pomocníci, kteří vám nejen ukáží nejrychlejší trasu do cíle, ale také ji během jízdy aktualizují a mohou vás upozornit na dopravní zácpy nebo dokonce na měřené úseky a policejní hlídky. A právě zde nastává problém.
Se samotnou navigací nemá legislativa žádný problém. To však neplatí o funkcích těchto aplikací, které mohou řidiče upozornit na radar nebo policejní hlídku na silnici před ním. Několik evropských zemí v čele s Německem totiž používání těchto technologií zákonem zakázalo. V případě odhalení vám obvykle hrozí vysoká pokuta, v některých zemích dokonce i vězení. Německý autoklub ADAC na tuto problematiku upozornil před několika týdny a jako příklad uvedl domácí Německo.
Pokutu dostal i spolujezdec
Zákony v Německu jsou v současné době nastaveny tak, že řidiči mohou používat navigaci nebo navigační aplikace, jako jsou Google Maps, Waze, Sygic nebo Apple Maps. Problémem je však jejich funkce, která může řidiče upozornit na rychlostní radary a policejní hlídky. Skvělým příkladem je případ z února letošního roku, kdy německá policejní hlídka zastavila řidiče za překročení rychlosti. Na tom by nebylo nic neobvyklého, ale následně zjistili, že cestující má spuštěnou aplikaci, která ho upozorňuje na rychlostní radary. Výsledek? Soud mu uložil pokutu 100 eur, v přepočtu cca 2 300 Kč.
Ačkoli tyto zákony byly původně zaměřeny na hardwarová antiradarová zařízení, zřejmě se vztahují i na aplikace, jako jsou Waze a Google Maps. Pokud by vás v Německu zastavila policie a zjistila, že používáte podobnou aplikaci, mohla by vám hrozit pokuta až 75 eur, v přepočtu cca 1 700 Kč. Pokud budete přistiženi s hardwarovým antiradarem, má policista dokonce právo jej zabavit nebo zlikvidovat. To se však netýká pouze samotného řidiče, ale také spolujezdce.
Ačkoli v Evropě neexistuje jednotný zákon zakazující používání výstražných radarů a policejních hlídek, v zásadě má každá země svůj vlastní, přičemž důsledky v jednotlivých zemích se často výrazně liší. Zatímco u nás můžete za použití antiradarového systému dostat pokutu až 10 000 Kč, v Lucembursku jsou tresty mnohem přísnější a kromě pokuty až 120 000 Kč vám může hrozit také 8 dní až rok vězení. Finanční postih vás však čeká téměř v každé evropské zemi.
Zdroj: redakce, adac.de