Cestování autem a na motorce v bouřce. Tipy, jak bezpečně dojet do cíle

Přidat na Seznam.cz

Bouřka a déšť nejsou pro jízdu autem nebo dokonce na motorce ideální. Jak se ale bezpečně dostat do cíle i přes tak špatné podmínky? Informace má web Focus.

V silném větru a bouřce platí pravidlo: zpomalte a soustřeďte se na jízdu. Čím pomaleji jedete, tím lépe můžete reagovat. K tomu patří i jemné a přiměřené řízení, když do vozu narazí poryv větru. Buďte však opatrní. Pokud budete zatáčet volantem příliš prudce, můžete skončit v příkopu nebo v protijedoucím provozu, pokud se proud vzduchu náhle opět přeruší. Otáčejte volantem s citem.

Pokud poryv větru narazí na vozidlo jedoucí rychlostí 100 km/h při rychlosti 70 km/h, může ho posunout o jeden metr. Pokud vůz jede rychlostí 130 km/h, může se podle společnosti posunout až o čtyři metry. Nebezpečí se zvyšuje tam, kde má vítr otevřené styčné plochy. Například na mostech, v lesních průsecích nebo u výjezdů z tunelů.

Silný boční vítr může náhle ovlivnit i váš vůz, když předjíždíte nákladní automobil. Vozidla, jako jsou přívěsy, obytné automobily a autobusy, jsou na boční vítr obzvláště náchylná. Nástavby, jako jsou střešní boxy nebo na nich namontovaná jízdní kola, však také zvětšují plochu, na kterou vítr působí.

Tyto rady se v zásadě vztahují i na motocyklisty. Motocyklisté by však měli zůstat uprostřed vozovky, aby měli více prostoru pro manévry řízení na obou stranách. Je také lepší vyhnout se vlajícímu oblečení a pokud možno ho mít obtažené po těle. Nástavby, jako jsou kufry nebo různá zavazadla, také zvětšují plochu.

Za bouřlivého počasí je třeba se vyvarovat rozptylování pozornosti, jako je rádio nebo rozhovory. Obě ruce by měly být vždy na volantu. Dávejte pozor na ostatní účastníky silničního provozu, kteří mohou reagovat jinak, než očekáváte.

V případě předpovědi bouřky se vyhněte cestám s mnoha stromy. Od síly větru 5 (29 až 38 km/h) byste již měli být velmi opatrní. V případě varování před silnými bouřkami (od síly větru 10) nebo dokonce hurikány se doporučuje vůbec nesedat do auta nebo na motorku.

Zdroj: focus.de