Česká policie si pořídila Ferrari 458 Italia. Rozšíří tak flotilu nových dálničních „stíhaček“

Přidat na Seznam.cz

Ne, tohle vážně není vtip ani fotomontáž. Česká policie skutečně rozšířila svůj vozový park o Ferrari 458 Italia, které podle svých slov získala na základě zákona o výnosu z trestné činnosti. Jinými slovy, zabavila ho. Ptáte se, proč tedy vůz neprodala a peníze nepoužila na nákup rozumnějších a praktičtějších vozidel? Jak opět uvádějí zástupci policie, italský supersport s maximální rychlostí 325 km/h jim má sloužit při stíhání kradených aut nebo v boji proti nelegálním silničním závodům.

Neuplynul ani týden od chvíle, kdy jsme vám představili prvních deset nových služebních vozů BMW 540i Touring Policie ČR, kterých bude nakonec sedmdesát, a už tu máme další vůz, kterým zdejší policisté tak trochu napodobují své dubajské kolegy, a předpokládáme, že způsobí ještě o něco větší rozruch než mnichovské kombíky.

Ministerstvo vnitra totiž oficiálně zařadilo do svého vozového parku v podstatě nové osmiválcové Ferrari 458 Italia, které italská automobilka vyráběla v letech 2009 až 2016. Podle české policie se tohoto konkrétního vozu s pouhými 2 000 najetými kilometry zmocnili kriminalisté již v roce 2012 a 458 byl následně deset let uskladněn.

Policie neuvedla, zda se snažila 570koňovou Itálii prodat, ale nakonec bylo rozhodnuto, že bude použita na dálnicích proti nejagresivnějším řidičům, při pronásledování kradených aut a při dohledu na tuningových akcích.

Ačkoli policejní oddělení tvrdí, že tato novinka nebude daňové poplatníky nic stát, není to tak docela pravda. Policie přiznává, že počáteční náklady na oživení vozidla vyšly na 130 000 Kč, za letošní servis zaplatila 25 000 Kč přestavba stála dalších 340 000 Kč.

Nemluvě samozřejmě o tom, že státní pokladna v případě úspěšného prodeje vozu přišla o peníze (tzv. náklady ušlé příležitosti) a provoz a další servis také jistě nebude levný. Mimochodem, jen výměna karbon-keramických kotoučů a brzdových destiček stojí 407 000 Kč až 507 000 Kč, i když v tomto případě záleží na tom, jak se k Ferrari budou chovat hlídky.

V rámci úprav dostal nový policejní speciál stříbrný lak, nechybí ani výrazné nálepky, kamerový systém, radiostanice, zařízení na měření rychlosti a samozřejmě speciální výstražná světla i s displeji schopnými promítat nápisy.

Česká policie svou novinku obhajuje odkazem na Německo, Itálii nebo Velkou Británii, kde se podobné vozy také dostaly do služby, i když právě pověst policistů na západ od nás dost utrpěla poté, co se jim v roce 2017 podařilo vypůjčené BMW i8 nabourat, navíc mimo službu.

Zdroj: Policie ČR