Češi si zbytečně poškozují zrak, čistí si brýle špatně. Přitom stačí udělat tuto věc
Brýle jsou důležitým nástrojem pro korekci zraku. Zlepšují kvalitu vidění a podporují zdraví očí. Navíc je dnes k dispozici mnoho krásných modelů, které podtrhnou také osobní styl jejich nositele. Historie brýlí sahá až do středověku, kdy první optické pomůcky začali používat mniši.
Moderní brýle se začaly rozvíjet už ve 13. století v Itálii. Odtud se rozšířily po celé Evropě. Dnes se vyrábějí z nejrůznějších materiálů. Důraz je při tom kladen nejen na jejich perfektní funkčnost, ale také estetickou stránku.
Mnoho lidí nosí brýle, i když zrakovou vadou netrpí. Obroučky jsou tedy stále také aktuálním módním trendem.
Brýle řeší jednu vadu nebo také dvě a více najednou
Skla jsou hlavní součástí brýlí a mohou být buď skleněná nebo plastová. Plastová skla jsou velmi oblíbená díky své lehkosti, odolnosti vůči nárazům i možnostem přizpůsobení. Skla mohou být jednoohnisková nebo multifokální. Jednoohnisková brýlová skla korigují pouze jednu dioptrickou vadu, zatímco multifokální vám umožňují vidět na blízko i do dálky zároveň.
Velmi oblíbené jsou pak další úpravy skel, například antireflexní vrstvy, které snižují odraz světla. Dioptrické brýle vás mohou zároveň chránit před UV zářením. Trendem dnešní doby jsou také brýle proti modrému světlu, které chrání oči před obrazovkami monitorů a televizí.
Špinavé brýle mají negativní vliv na naše oči
Poruchy zraku jsou nejčastějším smyslovým postižením. Týkají se tří ze čtyř lidí starších 20-ti let a 97 % lidí starších 60-ti let. Bez brýlí nelze vykonávat některé každodenní činnosti. Pokud máte nějakou oční vadu, brýle byste měli nosit podle doporučení vašeho lékaře. Zejména jako řidiči auta s vadou zraku – pro bezpečnost na silnici.
Každodenní nošení brýlí však logicky zanechává na brýlích stopy. Otisky prstů, mastnotu, prach, kapky vody a další nečistoty musíme alespoň jednou denně z brýlí odstranit, abychom opět lépe viděli. Špinavá skla jsou velmi nepříjemná a mohou nám rozmazat výhled. Špinavá skla mají navíc také vliv na naše pohodlí.
Brýle se naučte čistit pravidelně. Každé ráno nebo večer před spaním. Udělejte si z toho rituál, který vám pomůže nezapomínat. Spojte to například s čištěním zubů.
Bakterie nemají šanci
Hadřík z mikrovlákna dnes obsahuje každé pouzdro na brýle. Je to váš věrný pomocník, kterého oceníte při důkladném čištění brýlí.
- Brýle opláchněte vlažnou vodou, abyste odstranili drobné nečistoty, které by mohly skla poškrábat.
- Na bříško ukazováčku naneste malou kapku prostředku na mytí nádobí a skla jemně otírejte z obou stran. Když je prostředek nanesen, brýle důkladně opláchněte vodou. Pokud v záhybech vidíte usazeniny, které tam být nemají, můžete použít vatovou tyčinku na čištění uší a usazeninu jemným pohybem setřít.
- Brýle nakonec vysušte hadříkem z mikrovlákna. Papírový ubrousek ani tričko nejsou vhodné, protože zde hrozí riziko poškrábání skel. Pokud jste na cestách, kupte si speciální vlhčené ubrousky, které jsou určené k čištění brýlí. Na brýle nikdy nepoužívejte čpavek ani jiné látky s alkalickým pH (vyšší než 7). Takové látky mohou vaše brýle nenávratně poškodit.
Myslete na to, že pravidelným čištěním brýlí se zbavujete také škodlivých bakterií, které se na sklech i obroučkách mohou vyskytovat. Odtud to mají jen kousek k vaší pleti a oku, kde mohou způsobit záněty či jiná onemocnění.
Nedejte jim šanci množit se a šířit se. Pravidelné čištění brýlí patří ke správných hygienickým návykům. Apelujte i na vaše nejbližší, aby na to nezapomínali a brýle si pravidelně podle tohoto návodu sami čistili.
Zdroj: slate.fr, nytimes.com, wikihow.com, nbcnews.com