Češi jsou národem pejskařů, ale často dávají psům nevhodnou stravu. Například čokoláda by měla být tabu
Zdraví našich čtyřnohých miláčků je pro mnohé na prvním místě. Často však závisí na detailech, které mnoho z nás přehlíží. Jedním z nich je i správná strava. Ačkoliv majitelé psů rádi svým chlupatým kamarádům přilepší, musí myslet na to, co vůbec psi mohou.
Psi se stali neoddělitelnou součástí našich životů. Je tam přirozené, že se s nimi chceme podělit o to nejlepší – včetně jídla. Co prospívá vám, nemusí být nutně to pravé i pro vašeho psa. Některé potraviny, které milujeme, mohou mít na domácí zvířata i fatální dopad.
Dostane-li pes něco nevhodného, dostavují se obvykle zažívací potíže doprovázené zvracením, průjmy a bolestmi břicha. Zvíře může být malátné, mít horečku, nadměrně slinit a v těch nejhorších případech zůstávají doživotní následky, či dokonce úmrtí. Abychom domácí mazlíčky udrželi v bezpečí, je důležité všechna tato rizika znát a vědět, čemu se vyhnout.
Čokoláda
Čokoláda je oblíbenou sladkou pochoutkou většiny lidí. Se psem se o ni ale raději nedělte. Sice by mu pravděpodobně také zachutnala, ale kakao v ní obsažené umí způsobit značné zdravotní problémy. Psům konkrétně vadí látka theobromin, která se v kakau vyskytuje. Nedokážou ji totiž metabolizovat a dochází ke křečím, zvracení, průjmu, zrychlenému srdečnímu tepu, či dokonce ke smrti.
Pokud pes pozře omylem trochu čokolády, není hned nutné panikařit. Klasická mléčná čokoláda neobsahuje dost theobrominu na fatální otravu. Sledujte tedy zdravotní stav vašeho psa a případně kontaktujte veterináře. Větší rizika s sebou nese hořká čokoláda – obecně platí, že čím více kakaa, tím nebezpečnější čokoláda pro psa je.
Avokádo
Avokádo je oblíbenou surovinou moderní kuchyně. Pokud si ho i vy dopřáváte ve formě guacamole, pomazánek nebo jako součást snídaňových toustů či salátů, svému psovi ho rozhodně nenabízejte.
Avokádo totiž obsahuje látku zvanou persin. Lidé na ni v podstatě nereagují, což se ale nedá říct o většině zvířat. Silnou reakci na něj mají nejen psi, ale i kočky, hlodavci nebo ptáci – domácím mazlíčkům by tak toto ovoce mělo zůstat zapovězeno. V případě otravy pak hrozí zvracení, průjmy a trvalé poškození srdce. Další nebezpečí pak spočívá v přítomnosti kulaté pecky, která může psovi uvíznout v trávicím traktu.
Ořechy
Oříšky a semínka by se mohly zdát jako super pamlsek – jsou akorát tak velké, obsahují plno živin, vitamínů a minerálů. Ty ale naplno využije hlavně náš zažívací trakt. Pro psy je většina ořechů silně toxická, pozor si pak dejte především na ořechy makadamové.
I malé množství může způsobit slabost, třes, zvracení, hypertermii nebo paralýzu. Některé další druhy ořechů, například vlašské nebo lískové, sice nejsou přímo jedovaté, ale mohou způsobit zažívací potíže nebo vést k udušení. Problém je totiž i ve velkém množství rostlinných tuků, které psům zatěžují slinivku.
Umělá sladidla
Umělá sladidla sice přirozeně zvířatům nedáváme. Pozor ale na potraviny, které je obsahují. Jedním z nejnebezpečnějších umělých sladidel pro psy je xylitol. Ten najdeme třeba ve žvýkačkách a bonbonech “bez cukru”, ale i v některém dia pečivu nebo výrobcích ze zdravé výživy.
Xylitol je přírodní sladidlo, známé také jako březový cukr. Pro lidi jde u zdravou náhražku rafinovaného cukru, u psů ale způsobuje zvracení, celkovou slabost, ztrátu koordinace a v těžkých případech i selhání jater.
Vařené kosti
Vařené kosti jsou jedním z největších omylů v psí výživě, kterých se lidé dopouští. Kost při vaření mění svou strukturu, je křehká, snadno se láme a špatně se tráví. Při konzumaci většího množství vařených kostí pak může dojít k poškození trávicího traktu úlomky, k ucpání střev nebo udušení.
Chcete-li vašemu miláčkovi kosti dopřát, zvolte raději syrové, ideálně pak vepřové nebo hovězí. Drůbeží kosti mohou být nebezpečné i za syrova, jsou totiž duté a lámou se podobně jako kosti vařené.
Zdroje: Medicalnewstoday.com, edition.cnn.com, msn.com