Čerpací stanice zavřela a ukázala, kolik by nafta a benzín stály bez daní. Jeden litr by vyšel i na 14 Kč/litr

Přidat na Seznam.cz

Stát prostřednictvím daní spojených s pohonnými hmotami bere léta vysoké částky. Řada motoristů to neřeší do doby, dokud to nevidí to na vlastní oči. To se však nedávno stalo v Německu. Tamní čerpací stanice jednoduše zavřela a na tabuli s cenami zobrazila ceny, kolik by benzín a nafta stály, kdyby stát nevybíral žádné daně, píše server Focus Online.

V Německu nedávno vypukly rozsáhlé protesty zemědělců a dopravců, kteří jsou nespokojení se stále rostoucími cenami paliv a neustálým zvyšováním daní. I když si u nás zvykáme na ceny benzínu a nafty mezi 30 a 50 korunami za litr, skutečnost je taková, že cena samotných paliv je jen malým dílem toho, co platíme na čerpací stanici.

Daně spojené s pohonnými hmotami jsou značné a často se skládají z více částek, což je ukázkou složitosti daňového systému.

Situace v Německu je ještě horší než v České republice, protože tam musí lidé platit i tzv. CO2 daň, která je již vysoká a plánuje se ji dále zvyšovat, aby mohly být financovány různé „zelené“ programy.

Němci se začínají bouřit

Zrušení zemědělské dotace na naftu bylo poslední kapkou, která vedla k masivní vlně protestů. Tato dotace umožňovala zemědělcům požádat o vrácení části daní, které zaplatili při nákupu paliv. Vláda však plánuje tuto možnost letos zrušit. Zemědělci dosud získávali průměrně kolem 3 000 eur ročně zpět, což představuje téměř 77 000 korun. To je částka, kterou si lidé všimnou.

Mnoho Němců vyjádřilo svou solidaritu se zemědělci a dopravci, a čerpací stanice Westmarkt Raiffeisen ve městě Bad Laasphe v Severním Porýní-Vestfálsku se připojila k podpoře tímto originálním způsobem. Stanice jednoduše zavřela a na tabuli s cenami zobrazila ne ceny, za které prodává palivo, ale ceny, za které by benzín a nafta stály, kdyby stát nepřidával své daně.

Velký rozruch v Německu

Tato akce vyvolala velký rozruch jak na místě, tak i na internetu. Na tabuli byly uvedeny ceny 0,579 eura za litr benzínu a 0,729 eura za litr nafty, což je přibližně 14 a 18 korun, v porovnání s běžnými cenami (kolem 43 korun) to byl obrovský rozdíl.

Pro Němce a mnoho dalších lidí bylo frustrující vidět, kolik přeplácejí za palivo. Tato cena byla reálná, jak potvrdil Michael Ermert z Westmarkt Raiffeisen, a byla vytvořena na základě nákupní ceny pumpy a obchodní marže. Kdyby stát nepřidával své daně, tyto ceny by byly pro pumpu životaschopné.

Zdroj: Focus Online