Černý čaj vyčistí záchod a ten bude zářit čistotou. Stačí znát tento trik

Přidat na Seznam.cz

V dnešní moderní době jsou již toalety běžnou věcí. Vyskytují se všude. A to nejenom doma, ale i na hotelech, v supermarketech nebo v rychlém občerstvení. V našem hlavním městě se stále nachází také mnoho veřejných toalet.

V Evropě se sice ještě na některých veřejných místech turecké záchody nacházejí, ale z velké části je nahradily klasické. Turecké toalety ale mají své výhody. V poloze v podřepu se střeva lépe vyprazdňují, a to působí preventivně proti onemocněním jako rakovina nebo také hemeroidy.

Turecký záchod
Turecký záchod má své výhody Zdroj Shutterstock

U žen může používání turecké toalety posílit pánevní svaly a snižuje se tím riziko problémů s inkontinencí. Výhody pro klouby a pro zlepšení správného držení těla jsou další benefity.

Taktéž je tento způsob i hygieničtější, zejména co se týče veřejných toalet. U klasických toalet totiž logicky dochází k přímému kontaktu s povrchem, který může být kontaminován předchozími uživateli.

V dávných dobách si o toaletách mohli nechat jen zdát

Ve středověku byly soukromé a veřejné toalety velmi vzácné. Jako záchody používali obyvatelé hradů výklenky v hradních zdech. To ale bylo nehygienické, jelikož se moč a exkrementy dostávali do příkopů. Z toho pak vznikaly epidemie moru, tyfu a cholery.

Prostí lidé vykonávali nejčastěji potřebu na polích či ve stájích. Ani na dvoře Ludvíka XIV. se situace nijak nezlepšila. Na zámku Versailles, kde bylo 2000 pokojů, byla pouze jedna toaleta. Šlechta proto častěji vykonávala potřebu do hrnců, které se poté přímo vylévaly z oken paláce.

Vynález britského básníka Sira Johna Haringtona byl nedoceněn

V roce 1596 tento muž vynalezl splachovací záchod. Venkované ale přednosti tohoto vynálezu neocenili, a tak návrhy upadly v zapomnění. Na konci 19. století, to znamená o 200 let později, požádal o patent anglický vynálezce Alexander Cummings. Záchody se pak začaly objevovat ve velkých Evropských městech.

V dnešní době jako ve středověku?

I dnes na mnoha místech chybí základní hygienická zařízení. Nedostatečná hygiena je obzvláště alarmující v Asii či Africe. Nemoci se šíří a téměř půl milionů dětí mladších pěti let umírá na průjmová onemocnění.

Mnohdy si ani neuvědomujeme, jak vděční bychom měli být za věci, které považujeme za úplně samozřejmé. A ani se nad nimi nepozastavujeme. Mnoho vynálezů nám však zachraňuje životy. A záchod, který je pro nás běžnou věcí, patří zcela jistě mezi ně.

Středověk
Záchod jako ze středověku Zdroj Shutterstock

Nezapomínejme na pravidelnou očistu toalet

Toalety bychom měli samozřejmě pravidelně čistit. Dnes už existuje velká nabídka čistících prostředků, které si můžete pořídit v každé drogerii. Někdo však upřednostňuje čištění přírodními prostředky. Nejenom, že vás tyto prostředky nezatěžují po zdravotní stránce jako ty chemické. Ale jsou ekologičtější.

Nejvíce problémové je čištění dna toalety. Existují ale přírodní prostředky, které odvedou dobrou práci i bez chemických pomocníků. Máte doma ocet a jedlou sodu? Přidáním jednoho šálku jedlé sody a bílého octa do mísy nechte tyto dvě věci v míse několik minut promíchat. Poté kartáčem vydrhněte a pastu nechte ještě asi 30 minut působit. Potom toaletu spláchněte.

Pokud ale máte rádi příjemnější vůni citrónu, můžete ocet nahradit šťávou z celého citrónu. Společně se sodou tuto směs promíchejte a poté postupujte stejně jako s octem a sodou.

Máte doma černý čaj  a česnek?

Česnek má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Pomůže tak k dezinfekci toalety. Postup na čištění toalety pomocí čaje a česneku je následující:

Ingredience:

  • 1 sáček černého čaje
  • 2 stroužky česneku
  • voda

Postup přípravy:

  • Dva oloupané stroužky česneku dejte do hrnce.
  • Zcela zalijte vodou a přiveďte k varu.
  • Poté přidejte sáček černého čaje a nechte několik minut vyluhovat.

Ne příliš horkou směs poté vlijte do záchodu, zavřete víko a nechte působit celou noc. Ráno toaletu spláchněte. Nezapomeňte, že pravidelným čištěním udržujete hygienu a zabráníte množení bakterií.

Zdroj: dw.com, africanews.com, dailywrap.uk