Ceny pohonných hmot prudce vzrostou. Údajně již na začátku nového roku

Přidat na Seznam.cz

Analytici tvrdí, že i přes mírný pokles cen pohonných hmot v létě a na podzim 2022 nás od nového roku čeká opačná situace. Ceny pohonných hmot prudce vzrostou, a to prý na sebe nenechá dlouho čekat. K tomu má dojít již v lednu 2023. Důvodem je rozhodnutí zemí OPEC+, kterým se nelíbily ceny ropy z loňské zimy a jara 2022, a proto se rozhodly od listopadu 2022 těžit výrazně méně černého zlata.

Snížení produkce až o 2 miliony barelů denně

Zvýšení cen pohonných hmot je způsobeno zeměmi OPEC a jejich spojenci. Dohodly se, že od listopadu sníží těžbu ropy o 2 miliony barelů denně. Toto rozhodnutí okamžitě zvýšilo ceny na burze. „Nevylučujeme, že ceny benzinu překročí 44 Kč. A výrazný nárůst by mohl nastat u nafty, která by se mohla dostat nad 47 Kč a výše,“ říká analytik J&T Banky.

Některé společnosti změnily technologie a místo plynu budou topit naftou. Nafta bude vzácnější, a tudíž dražší. Dříve jsme dováželi většinu nafty z Ruska a Běloruska. Pokud budou dodávky přes tuto větev od prosince zastaveny, trh bude „napumpován“.

Paliva v Česku s výjimkou konce prázdnin zhruba od začátku července zlevňovala. Před dvěma týdny se ale tento trend otočil. Spotřební daň z benzinu se od začátku října vrátila z 11,34 koruny na 12,84 koruny za litr.

Nižší daň na benzin i na motorovou naftu platila v Česku od června. U nafty zůstala snížená sazba do konce roku 2023, činí 8,45 koruny na litr. Spotřební daň z pohonných hmot vláda snížila v reakci na jejich vysoké ceny kvůli válce na Ukrajině.

Zdroj: opec.org, redakce, irozhlas.cz