Ceny nafty letí nahoru. Co se stane, když někdo místo paliva nalije do auta kuchyňský olej?

Přidat na Seznam.cz

Kuchyňský olej nebo tuk ze štěpky místo nafty? To může fungovat u starých vozů, ale u modernějších dieselových motorů je to škodlivé. Existují však špičkové kapalné alternativy fosilní nafty, píše web Online Focus.

Opravdu můžete při současných horentních cenách nafty tankovat rostlinný olej, abyste ušetřili? Vždyť litr rostlinného oleje, například řepkového ze supermarketu, stojí mnohem méně než nafta. Tedy zatím.

ADAC varuje před používáním „supermarketového paliva“: „Největším problémem je výrazný rozdíl ve viskozitě ve srovnání s běžnou naftou. Rostlinné oleje způsobují potíže při startování a mají negativní vliv na výkon a životnost motoru.“ Autoklub dále uvádí: „Vstřikovací čerpadlo a vstřikovače moderních vozidel se vznětovými motory nejsou konstruovány pro viskóznější rostlinný olej, což znamená, že spalování není optimální. Nejenže lze očekávat snížení výkonu motoru, ale ve střednědobém horizontu dojde k poškození motoru a palivového systému.“

ADAC je hlavní organizace německých motoristů se sídlem v Mnichově. Jeho posláním je chránit zájmy motoristů, podporovat motoristický sport a turistiku.

Zdroj: focus.de