Cena nafty u čerpacích stanic se přiblíží psychologické hranici. Změní se i cenovka benzínu

Přidat na Seznam.cz

Důležitá informace před prázdninami: očekává se, že cena nafty u čerpacích stanic mírně klesne směrem dolů a stejně tak i cena benzinu. Analytici to předpovídají na základě aktuální situace na trhu. Jak už jsme si zvykli, i když se celý vývoj může ještě zamotat, jedná se o důležitý ukazatel a trend, který se očekává v ceně tankování. To vše v době letních dovolených, kdy poptávka po pohonných hmotách roste.

Analytik J&T Banky Stanislav Pánis uvedl, že v nejbližší době očekává příznivý vývoj na pumpách. Důvodem jsou nižší ceny ropy nebo korekce tzv. rafinérských marží.

Dnes lze benzin natankovat za cenu kolem 38 Kč za litr. Nafta stojí kolem 36 Kč za litr. Pokud nafta zlevní, přiblíží se k 34 Kč, což je pro oko motoristy opět o něco přijatelnější cenová hladina. Totéž samozřejmě platí i pro cenově dostupnější benzin.

Analytička 365.bank Jana Glasová neočekává, že by se řidiči v nejbližších dnech či týdnech měli obávat špatných zpráv v podobě dražších pohonných hmot. Do hry však vstupuje mnoho proměnných. „Začíná však letní prázdninová sezóna, která může zvýšit ceny pohonných hmot kvůli častějšímu cestování a tankování. A na trhu s ropou zamíchá kartami zejména sentiment investorů ohledně vývoje poptávky po ropě,“ upřesnila.

Pohonné hmoty dlouhodobě výrazně zlevňují

Pohonné hmoty v Česku meziročně výrazně zlevnily. Benzin 95 i 98 zlevňují o 15 až 17 % a nafta až o 23 %.

Z ekonomického hlediska přetrvávají obavy, jak se bude ekonomicky dařit Číně. Pomalejší hospodářský růst přitom znamená i nižší poptávku po ropě, což tlačí její cenu dolů.

Přesně k tomuto řetězci událostí dochází například při zpřísňování měnové politiky centrálních bank – bojují s vysokou inflací, ale má to i širší ekonomický dopad, jak ukazují ceny pohonných hmot.

Zdroj: redakce, Tagesschau, Pluska