Bývá vám v autě špatně? GM má řešení

Přidat na Seznam.cz

Společnost General Motors podala patentovou přihlášku na technologii anti-kineze pro autonomní vozidla. Podle GM způsobují robotická vozidla kinetózu, což může bránit jejich širšímu rozšíření, jak uvádí web Motor Authority.

Pravděpodobně k němu dochází, když se cestující soustředí na něco jiného, například na čtení knihy nebo procházení obsahu na telefonu. Jedná se o činnosti, které by měli lidé vykonávat při řízení, když už nemusí řídit sami.

Eliminace kinetózy u autonomních vozidel je proto obzvláště důležitá. Za tímto účelem společnost GM navrhla systém světel a obrázků, které vizuálně znázorňují účinky zrychlování, brzdění a zatáčení. Může mít podobu vozidla zobrazeného na obrazovce nebo změny barev či světelných vzorů. Alternativně lze k podobnému efektu použít zvukový systém nebo haptickou zpětnou vazbu.

Podle společnosti GM to nejen pomáhá sladit smyslové vnímání člověka se silami působícími na jeho tělo, čímž se odstraní příčina nevolnosti z pohybu, ale také to pomáhá budovat důvěru tím, že poskytuje více informací o tom, co vozidlo dělá. Společnost Cruise ovládaná GM je již blízko k tomu, aby v San Franciscu nabízela veřejnosti jízdy taxíkem bez řidiče. Cruise v současnosti používá upravené hatchbacky Chevrolet Bolt EV, ale časem přejde na speciálně vyrobené vozidlo Origin.

Zdroj: motorauthority.com