Budoucnost Apple CarPlay: Na míru pro Porsche a Aston Martin

Přidat na Seznam.cz

Porsche a Aston Martin budou používat upravené verze CarPlay, ale co mají obě strany od této spolupráce? Britský Autocar konkrétněji popsal záměry a přínosy vedoucí k této spolupráci.

Zmíněné luxusní značky spolupracují s Apple na vytvoření upravených verzí CarPlay, které se mají promítnout na všechny displeje ve vozidle, nikoliv tedy pouze na centrální displej.

Toto je markantní změna oproti předchozím verzím Apple CarPlay: tradičně byly omezeny pouze právě na centrální displej a nabízely pouze aplikace a služby z vašeho iPhonu, aniž by nabídly nějakou integraci s funkcemi automobilu.

Automobilky Porsche a Aston Martin již ukázaly upravené verze CarPlay, s ukazateli, které odráží jejich tradiční prvky. Ze softwarového hlediska je to obrovský krok, protože Apple zřídka umožňuje, aby se do jeho produktů dostala úprava: Hermès a Nike tak učinily u Apple Watch, ale to je tak vše.

Proč to Porsche a Aston Martin chtějí?

Vstupte do moderního automobilu a je radikálně odlišný od toho před 10 lety. Samotné funkce vozu se příliš nezměnily, ale očekávání ohledně zábavy a konektivity jsou zcela odlišná. Nyní dominuje dotykový displej, ukazatele jsou digitální a všechna auta se snaží replikovat nejrůznější data ze smartphonu.

V říjnu 2023 Cyril Dorsaz, tehdejší hlavní produktový manažer Porsche Digital v USA, zdůraznil nevýhodu Apple CarPlay v rozhovoru pro Ars Technica: „Musíte se přepínat, abyste ovládali některé funkce kolem multimédií, například některé specifické funkce kolem klimatizace. A nakonec jsme se dozvěděli prostřednictvím výzkumu zákazníků, že toto je něco, s čím naši zákazníci opravdu nejsou spokojeni.“

V červenci 2023 Porsche aktualizovalo aplikaci My Porsche, aby byla kompatibilní s CarPlay, umožňující přístup k řadě funkcí vozidla prostřednictvím Apple CarPlay. Ale to byl pouze první krok směrem k úplnější integraci, která přichází s modely z roku 2024, jako je Macan EV a nový Taycan.

S úplným zážitkem Apple CarPlay je cílem poskytnout zákazníkovi plynulejší zážitek při interakci s vozidlem, bez toho, aby bylo nutné přepínat aplikace.

Co tím získává Apple?

Spolupráce s Porsche a Aston Martin dává Apple možnost prezentovat CarPlay jako více dynamickou platformu. Apple může v krátkodobém horizontu omezit možnosti úprav pouze na prémiové značky, aby v tom byla určitá exkluzivita, ale spoluprácí s tradičními značkami by mohl Apple naopak vyvolat zájem celého automobilového průmyslu, který jistě bude chtít tuto nabídku také poskytovat zákazníkům.

Apple CarPlay je velmi populární mezi řidiči. Zjednodušuje přístup k službám jako jsou hudební aplikace, poskytuje přístup k lepším mapám a navigaci a hlasoví asistenti jako Siri jsou mnohem lepší než ty vyvinuté automobilovými značkami. Pro Apple je skvělé, že zrovna Porsche a Aston Martin prodávají tento vizionářský přístup.

Nicméně zůstává otázkou, co se stane s pokročilými funkcemi, jako je druh rozšířeného head-up displeje, které některé značky začínají zavádět (např. Volkswagen a Mercedes), protože nakonec jsou to tyto pokročilé systémy, které automobilové značky použijí k tomu, aby vás přivedly zpět k jejich vlastním infotainment systémům.

Zdroj: Autocar