Britská automobilka vyrobila první terénní hypercar na světě

Přidat na Seznam.cz

Pojmy jako „hypercar“ a „terénní“ se prakticky vedle sebe nevyskytují. Britská automobilka s názvem Prodrive ale vytvořila právě takový model hyperauta, nazvaného Hunter, který má neuvěřitelně vysoký výkon a je navržen pro jízdu v terénu od pouštního písku až po horské tratě.

Podle webu RobbReport, má hypercar Hunter pohon všech čtyř kol a dokonalý desing jeho karoserie je vyroben z lehkého kompozitu z uhlíkových vláken, který obsahuje recyklované materiály. Podvozek má z vysokopevnostní oceli s dvojitým lichoběžníkovým zavěšením a dvěma nastavitelnými tlumiči. Jeho kola, vyrobená na míru pro jízdu v terénu, mají 35 palců (89 cm). Hypercar má také o 50 procent vyšší výkon než Hunter T1, závodní verze, která inspirovala jeho design na Rallye Dakar v roce 2021. Jeho cena je 1,6 milionu dolarů (v přepočtu 36 milionů korun).

Renomovaný britský automobilový designér Ian Callum pracoval na závodním modelu Dakar a poté se vrátil k tomuto novému modelu hyperauta, aby vytvořil vůz pro každodenní jízdu s pohodlnějším interiérem. Mezi jeho doplňky patří sedadla z uhlíkových vláken se šestibodovými bezpečnostními pásy a dvojitý systém hasicích přístrojů. Ve středové konzoli je také umístěno šestistupňové řazení „pádly,“ které nahrazuje neohrabanou manuální převodovku.

Hypercar Hunter má 3,5litrový twin turbo motor V6, který byl vylepšen na výkon až 600 koní. Motor dosáhne maximální rychlosti až 300 km/h a zrychlí z 0-100 km/h za méně než čtyři sekundy. 

Zatímco edice Hunter, která byla připravená pro závody, se dostala na titulní stránky novin, když ji loni v lednu řídil devítinásobný mistr světa v rallye Sebastion Loeb, tato nová edice je určena pro běžné použití a jistě vzbudí mnohem větší zájem.

„Na trhu je mnoho hyperaut, ale všechna potřebují dobré silnice nebo dokonce závodní tratě, aby ukázala svůj výkon,“ říká předseda představenstva společnosti Prodrive David Richards. „Zjistili jsme, že v určitých částech světa, zejména na Středním východě, jsou obrovské rozlohy mimo silnice, které stojí za prozkoumání. Proč tedy nevytvořit vozidlo, které dává příležitost prozkoumat tyto oblasti s výkonem mnohem vyšším, než jaký dosud nabízel jakýkoli terénní vůz.“

Očekává se, že dodávky nového modelu hyperauta budou k dispozici koncem tohoto roku.

Zdroj: robbreport.com, callumdesigns.com