Boj benzinek na Slovensku. Slovnaft údajně udržuje nízké ceny a menší čerpací stanice tvrdí, že je chce zničit
Pohonné hmoty jsou na Slovensku dlouhodobě velmi diskutovaným tématem. Ceny za poslední rok vzrostly o několik desítek centů a výraznější pokles je v nedohlednu, respektive se očekává pravý opak. Ukazuje se, že Slovnaft loni uměle udržoval ceny pohonných hmot na nižší úrovni než v západní Evropě a tento trend pokračuje i letos. Menší hráči se však bouří a tvrdí, že je Slovnaft chce tímto způsobem zničit.
Slovnaft má na slovenském trhu s pohonnými hmotami jednoznačně dominantní postavení, o tom není pochyb. Ovládá výrobu pohonných hmot i část maloobchodního prodeje. Podle šéfa společnosti TaM trans spedition, která stojí za sítí čerpacích stanic TAM Autohof, však Slovnaft zneužívá svého postavení a snaží se eliminovat menší konkurenty. Jak? Umělým udržováním nízkých cen.
Ničí tak menší konkurenty
Podle statistik Slovnaftu byly loni průměrné ceny pohonných hmot na Slovensku o 50 centů za litr nižší než v západní Evropě. Tento trend pokračuje i v letošním roce, i když v menší míře, a například rozdíl oproti Německu se snížil na zhruba 20 centů za litr. Přestože motoristé v České republice tankují levněji než na Západě, tato cenová politika zřejmě způsobuje finanční problémy menším hráčům na trhu.
Jedním z nich je již zmíněná síť čerpacích stanic TAM Autohof, za kterou stojí společnost TaM trans spedition. Její šéf Marian Tóth to považuje za nekalou praktiku společnosti Slovnaft a zneužití jejího postavení na trhu. Zároveň tvrdí, že pokud chtějí být menší hráči pro motoristy zajímaví, musí přizpůsobit své ceny. „Slovnaft má z výroby nafty ve své rafinérii zisk, ze kterého pak dotuje ztrátovou síť čerpacích stanic. Nezničí nás to ze dne na den, ale je to systematický proces,“ dodává Marian Tóth.
V reakci na stížnost konkurence jim měl Slovnaft doporučit, aby si pohonné hmoty koupili jinde, což podle deníku SME někteří z nich již udělali. Zároveň však v květnu loňského roku začal Slovnaft vyšetřovat antimonopolní úřad, a to právě kvůli jeho cenotvorbě.
Zdroj: redakce, SME