BMW vyzývá Teslu a představuje systém autonomního řízení úrovně 3

Přidat na Seznam.cz

BMW vyzývá Teslu a uvádí na německý trh nový systém autonomního řízení úrovně 3. Technologie stojí 6 000 eur (zhruba 147 000 korun) a je plně funkční i v noci.

Donedávna byla v oblasti technologie autonomního řízení montované do osobních automobilů lídrem společnost Tesla. BMW však hodlá amerického výrobce předstihnout mnohem modernějším systémem autonomního řízení úrovně 3 (technologie Tesly je úrovně 2). SAE Level 3 Personal Pilot L3 bude brzy dostupný na německém trhu.

SAE Level 3 Personal Pilot L3 je mnohem pokročilejší technologie než systém BMW Highway Assistant, který je v současnosti k dispozici ve vozech BMW, a nabízí větší možnosti. Technologie je založena na řadě senzorů, včetně 3D a LiDAR senzorů, které monitorují okolí vozidla. A také na senzorech GPS a 5G pro odesílání a příjem informací.

Výrobce tvrdí, že díky vybavení systému LiDAR jej lze používat i v noci. Lze jej také používat za všech podmínek, od ranního dojíždění do práce až po dlouhou cestu. Z propagačních materiálů také vyplývá, že pokud je systém aktivní, mohou řidič a cestující využívat funkci přenosu videa, která jim zpříjemní cestu. Upozorňujeme však, že tato funkce je dostupná pouze do rychlosti 60 km/h. Funguje také za dobré viditelnosti a na určitém typu silnice. Pokud tyto podmínky nejsou splněny, řidiči obdrží vizuální a zvukové upozornění, že funkce není k dispozici.

Zpočátku bude funkce Personal Pilot L3 dostupná pouze pro modely řady 7, s výjimkou i7 eDrive50 a i7 M70 xDrive s pohonem všech kol. Němečtí zákazníci si budou moci tuto technologii objednat od prosince. Potřebná výbava, která ji umožňuje, se naopak začne do vozů montovat od března příštího roku.

Zdroj: BMW