Blíží se jarní deště. Jak řídit, když je vozovka vlhká? Těchto pár tipů vám zachrání život

Přidat na Seznam.cz

Déšť a mokrá vozovka jsou snad nejhoršími podmínkami, s nimiž se většina řidičů pravidelně setkává. Nebezpečí a rizika se zvyšují vždy, když začne pršet, nebo dokonce když jsou silnice ještě mokré po nedávném lijáku.

Mnoho řidičů jednoduše zpomalí jako jediné bezpečnostní opatření, když začne pršet. Snížení rychlosti je sice zásadním prvkem toho, jak bezpečně řídit za deště, ale existuje několik dalších technik nebo úvah, které by měli řidiči při jízdě za deště znát, píše web Geico living.

Jezděte čistým autem v dobrém stavu

Když je viditelnost omezena mokrým počasím, je důležité, aby vám ve výhledu nebránilo samotné auto. Jednou za měsíc očistěte vnější i vnitřní stranu čelního skla a oken a zkontrolujte opotřebení stěračů. Jednou týdně zkontrolujte hladinu kapaliny v ostřikovačích.

Důležité je znát silnice

Silnice jsou v různých částech země stavěny tak, aby odolávaly různým povětrnostním podmínkám, takže pokud jste v dané oblasti noví, dbejte během bouřky nebo po ní zvýšené opatrnosti.

Zamyslete se také nad svou trasou. Pokud vede přes nízko položené mostní podjezdy nebo kolem příkopů náchylných k záplavám, možná je dobrý den jet raději po dálnici.

Zapněte světla

Ačkoli je mnoho novějších vozů vybaveno automatickými světly, při použití stěračů zapněte skutečná světla, aby se vám rozsvítila i zadní světla.

Zpomalte!

Ponechte si mezi vlastním vozem a vozem jedoucím před vámi alespoň pětisekundovou vzdálenost a necítíte se být pod tlakem, abyste jeli povolenou rychlostí.

A pamatujte: na mokré silnici nikdy nepoužívejte tempomat. Pokud budete pod tempomatem hydroplánovat, může automatické zrychlování způsobit, že ztratíte kontrolu nad vozidlem, když pneumatiky znovu získají přilnavost.

Řiďte, kam chcete jet

Pokud jedete příliš rychle a skončíte v hydroplaningu, natočte volant ve směru, kterým chcete jet, a nebojte se, pokud se ze smyku nedostanete na první pokus. Může trvat tři až pět natáčení volantem, než se vrátíte do správného směru.

Zdržte se zbytečných výletů

Jedna věc je, pokud se potřebujete dostat domů k dětem nebo jste již na cestě, ale jinak si položte otázku, zda jste již v takovém počasí řídili a zda jste připraveni ho zvládnout právě teď.

Zdroj: geico.com