Bič na důchodce. Brusel chce zpřísnit kontroly způsobilosti řidičů a uvedl věkovou hranici

Přidat na Seznam.cz

Chcete řídit auto ve vyšším věku? Kontroly způsobilosti budou v budoucnu povinné pro všechny řidiče v EU. Svou schopnost řídit budete muset prokázat, až vám bude více než 70 let. Jedná se o součást plánů Bruselu na zpřísnění dnešních pravidel EU. U nás se již zdravotní prohlídky řidičů starších 65 let provádějí. Rostoucí tlak Bruselu na snížení počtu úmrtí na silnicích však může vést k jejich zpřísnění, jak píše server Bild.

Kontroly řidičské způsobilosti pro důchodce v EU mají spolu s dalšími opatřeními přispět k tomu, aby do roku 2050 na silnicích nedocházelo k úmrtím – alespoň tak zní cíl EU. Do roku 2030 by se měl počet úmrtí na silnicích snížit na polovinu, což představuje zhruba 10 000 úmrtí ročně. Pro srovnání, v roce 2022 zemřelo v zemích EU na silnicích 20 600 lidí. Níže přikládáme statistiku z ČR.

Zatím není jasně definováno, jak přesně by měla vypadat kontrola řidičských schopností osob starších 70 let. Mohlo by se jednat například o samostatnou zkoušku z řízení nebo lékařskou prohlídku u lékaře. Toto rozhodnutí má být ponecháno na jednotlivých členských státech.

U nás již o zdravotních kontrolách víme. Řidiči, kteří jsou držiteli řidičského průkazu a dosáhli věku 65 let, jsou povinni se pravidelně podrobovat lékařským prohlídkám, konkrétně potom v 68 letech a pak každé dva roky.

Řada dalších zemí rovněž omezuje a zpřísňuje kontroly vydávání řidičských průkazů starším osobám. V Dánsku musí osoby starší 75 let k žádosti o prodloužení platnosti řidičského průkazu přiložit lékařské potvrzení. Od 80 let věku je třeba žádat každý rok. Španělé musí od 65 let věku obnovovat řidičský průkaz každých pět let. Součástí je i lékařská prohlídka.

Ve Švýcarsku musí každý řidič starší 70 let absolvovat preventivní prohlídku. Nejpřísnější pravidla platí například v Itálii. Od 50 let věku si musíte každých pět let obnovovat řidičský průkaz. Lidé starší 70 let tak musí činit každé tři roky a všichni starší 80 let dokonce každé dva roky. Součástí takového řízení je vždy lékařská prohlídka.

Zdroj: redakce, bild.de, Senior Bez Nehod