Autonomní řízení vozů Tesla: Toto vidí umělá inteligence, která se učí řídit

Přidat na Seznam.cz

Šéf divize umělé inteligence společnosti Tesla zveřejnil snímky „pohledu“ superpočítačů, které slouží k identifikaci objektů a prostředí na silnici. Všechna auta na silnicích přispívají k učení.

Jméno společnosti Tesla je často spojováno s autonomním řízením, přestože systém, jak je zatím koncipován, spadá pouze do úrovně 2 na stupnici SAE, tedy vždy vyžaduje asistenci řidiče. Jak už ale nějakou dobu víme, Tesla připravuje takzvaný Full-Self-Driving a za tímto účelem implementovala nový softwarový systém a také jakousi umělou inteligenci, která se učí, jak vůz řídit.

Software se však nemůže učit sám, potřebuje mít podrobný popis okolního prostředí díky tisícům příkladů podobných situací, které mu umožňují identifikovat překážky, jiná auta, lidi či zvířata nebo prostě okraj vozovky. K tomu slouží několik zaměstnanců společnosti Tesla, kteří mají na starosti „označování“ všeho, co se objeví na videích pořízených palubními kamerami, ale tato práce nestačí.

Pomocí superpočítače Dojo může Tesla snímky předávat algoritmu, který se postará o autonomní označování toho, co vidí. Projekt je v současné době v rané fázi, ale vedoucí divize Andrej Karpathy se na internetu podělil o několik slibných obrázků. Umělá inteligence rozpoznává vozidla, chodce, motocyklisty, různé silniční stavby a značky.

Pokud se předběžné výsledky dlouhodobě potvrdí, přidá se toto eso v rukávu k dalšímu, které Tesla používá již delší dobu: k počtu již prodaných vozů. V současné době má kalifornská společnost na silnicích přibližně milion vozů a všechny z nich poskytují mateřské společnosti data a video, a to i ty, které oficiálně nemají asistovanou jízdu na nejvyšší úrovni. Všechna shromážděná data jsou příliš těžká pro palubní počítače, ale po předání superpočítačům mohou přinést obrovské výhody při výuce silničního provozu. Díky této kvantitativní a kvalitativní kombinaci je Tesla stále považována za značný náskok před konkurencí, pokud jde o autonomní řízení.

Zdroj: twitter.com